Návštevník

  HODVÁBNE SNY

  Výstava

  Vernisáž výstavy obrazov

  Adely Melišekovej Dojčanovej


  Hodvábne sny


  Západné krídlo radnice
  4. augusta 2015 – 17.00 h

  Výstava potrvá do 25.8.2015


  Otvorené každú stredu a nedeľu od 15.00 do 18.00 h
  14., 15., 16. 8. 2015 – od 9.00 do 18.00 h

  O autorke:

  Adela Melišeková Dojčanová, PaedDr.

  Narodená v Nových Zámkoch v roku 1978.


  Vysokoškolské štúdium ukončila na PF UMB v Banskej Bystrici, kde na Katedre výtvarnej výchovy študovala v krúžku pod vedením akademického maliara Milana Sokola a prof. Kožuškovej. Venovala sa prevažne kresbe rudkou a uhlíkom, neskôr, na PF UKF v Nitre, zasa maľbe. Až v roku 2006 jej učaroval hodváb a pod vedením výtvarníčky N.Blaškovičovej skončila kurz maľby na hodváb. Odvtedy skúšala rôzne techniky, medzi inými i vitráž a tvorbu sôch poverplastom. Hodvábu však zostáva verná. Jej obrazy a šatky sa nachádzajú v súkromných zbierkach na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Anglicku, Dubaji, Dubline, New Yorku a Ženeve. Niekoľko obrazov sa nachádza v zbierke slovenského herca.
  Obdobia jej tvorby sa radia do farebných období: červeného, modrého, fialového a pestrého. Z každého z týchto období vzišiel obraz, ktorý získal na súťažných výtvarných vernisážach ocenenia okresného, krajského i celoštátneho charakteru. Medzi takéto obrazy patrí Baletkin sen a Prístav nádeje z fialového obdobia, Tri grácie a Sen vážky z červeného obdobia a Cez kľúčovú dierku z pestrého obdobia. Práve tento obraz s výraznými farbami lemovaný čiernym okolím vznikol v ťažkom životnom období samotnej autorky. Páv z modrého obdovia bol predlohou pre obraz, ktorý bol ocenením pre víťaza europrojektu SuperTrieda/SuperClass v roku 2014. Pre tento projekt vytvorila hlavnú cenu i v roku 2015. Autorka inovuje svoje obrazy vlepovaním kryštálov Svarowski do hotových diel, čím ešte zvyšuje ich hodnotu. Kunsthistorička PhDr.Šimo-Svrčeková sa vyjadrila, že Dr.Melišeková-Dojčanová vypĺňa svojou tvorbou miesto žien v tzv.galandovskej tvorbe, no so silným ženským princípom. Výtvarníčka N.Blaškovičová: "Autorka má pekný rukopis, využíva nádherné protikladné farby a aplikáciu metafory pavučín na vyjadrenie snovosti a minulosti."

  Doc.Dr.Uhel ArtD: "Autorka je špecifická jemnými témami, citlivým ladením farieb a mnohotémovosťou jednotlivých obrazov."

  Momentálne je autorka fascinovaná slovenským krojom, jeho vzormi, krajkami a farbami, ktoré aplikuje do hodvábnych šálov a šatiek.

  4.8.2015 17:00 - 25.8.2015