Návštevník

  Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej

  Výstava

  Organizátori: Trnavský samosprávny kraj a Západoslovenské múzeum v Trnave
  Výstava: Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej
  Termín: od 15. 05. 2021 do 15.11. 2021
  Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave, Múzejné námestie č. 3
  Autorka: Mgr. Lucia Duchoňová

  Od 15. mája 2021 sprístupní Západoslovenské múzeum v Trnave výstavu Svadobné šaty, v rámci ktorej predstaví kolekciu tridsiatichôsmich svadobných šiat zo súkromnej zbierky vyštudovanej etnologičky a vášnivej zberateľky Jany Mládek Rajniakovej.

  Pani Jana Mládek Rajniaková žije v dedinke Iňa pri Leviciach a zberateľstvu svadobných šiat sa venuje už niekoľko rokov. Prvým impulzom sa stali šaty, ktoré našla náhodou v jednom opustenom dome a bolo jej ich ľúto zničiť. O chvíľu k nim pridala šaty po svojej mame a starej mame, a tak začala tvoriť zbierku, ktorú dnes tvorí 125 originálnych šiat pozostávajúcich výlučne z darov. Zo začiatku oslovovala kamarátky a známych, no dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili šaty, ktoré patrili buď im, alebo príbuzným. K šatám sa pridali rôzne svadobné doplnky ako napríklad závoje, čelenky, rukavičky či svadobné pierka. Najstarším kúskom zbierky je svadobný diadém používaný ako ozdoba hlavy nevesty z 20. rokov 20. storočia. Najstaršie šaty pochádzajú z roku 1943 a podarovala jej ich pani Daniela Szigli Masopustová po jej starej mame pani Kataríne Biskupičovej, ktorá si ich ušila a aj vyšila sama. Majú na sebe veľa malinkých korálikov, zadný diel šiat je predĺžený a vytvára vlečku, čo absolútne korešponduje s vtedajším trendom prejavujúcim sa vo vzhľade svadobných šiat.
  Výber tridsiatichôsmich svadobných šiat na výstave Svadobné šaty je ukážkou módnych trendov, ale i možností dostupných materiálov v jednotlivých desaťročiach až po súčasnosť. Najstaršie vystavené svadobné šaty pochádzajú z Košíc a ich nositeľka pani Jurčová sa v nich vydávala v roku 1947. Zaujímavosťou sú aj viacgeneračné šaty, v ktorých sa vydávala matka a neskôr dcéra.
  Výstava bude pre návštevníkov Západoslovenského múzea sprístupnená od soboty 15. mája 2021 a potrvá do 15. novembra 2021.

   

   

   

  15.5.2021 - 15.11.2021

   
  Chcete vedieť, čo je nové?