Copyright © 2024 Mesto Trnava. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť Nuaktiv
Integrovaný regionálny operačný program (IROP) je programový dokument SR pre programové obdobie 2014 – 2020, ktorý bol schválený Európskou komisiou dňa 18. decembra 2014. Jeho globálnym cieľom je prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb s dopadom na vyvážený a udržateľný rozvoj, hospodársku, územnú a sociálnu súdržnosť regiónov, miest a obcí.
Stratégia podpory IROP zohľadňuje stratégiu Európa 2020 a prispieva k plneniu jej priorít, najmä k udržateľnému a inkluzívnemu rastu a reflektujúc potreby a výzvy konkrétnych regiónov smeruje k:
Stratégia IROP spočíva v kombinácii a synergickom prepojení vhodne zvolených intervencií regionálneho a miestneho charakteru a intervencií národného charakteru ako prostriedku posilnenia kvality života a regionálnej konkurencieschopnosti, s dopadom na vyvážený územný rozvoj.
Vnútorná stratégia IROP je založená na koncepte rozvoja regionálnej konkurencieschopnosti, kľúčových výziev a príležitostí komplementárnou podporou štyroch faktorov konkurencieschopnosti regiónov SR zahrnutých v IROP: infraštruktúra, dostupné a efektívne verejné služby, podpora podnikania a tvorby pracovných miest, miestne komunity na vidieku a v mestách.
Prioritná os č. 1: Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch
Prioritná os č. 2: Ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám
Prioritná os č. 3: Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch
Prioritná os č. 4: Zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie
Prioritná os č. 5: Miestny rozvoj vedený komunitou
Prioritná os č. 6: Technická pomoc
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Sídlo: Štefánikova 15, 811 05 Bratislava, Slovenská republika
Korešpondenčná adresa: Račianska 153/A, 830 03 Bratislava
www.mpsr.sk
Funkciu sprostredkovateľských orgánov pre IROP plnia Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo kultúry SR, SO samosprávne kraje a SO krajské mestá.
Uznesením vlády SR č. 232/2014 zo dňa 14. mája 2014 bolo Mesto Trnava určené v súlade s § 8 ods. 1 zákona o príspevku z EŠIF ako Sprostredkovateľský orgán pre IROP (SO pre IROP), ktorý bude plniť delegované úlohy v zmysle Zmluvy o vykonávaní časti úloh RO pre IROP sprostredkovateľským orgánom pre IROP.
Integrované územné stratégie sú plánovacím nástrojom pre aplikáciu integrovaného prístupu, ktorý sa bude uplatňovať pri realizácii IROP v programovom období 2014 – 2020. Zohľadňujú princípy pre integrované územné investície definované vo všeobecnom nariadení, kde sú uvedené zásady partnerstva a integrovaného prístupu k územnému rozvoju, ako aj v nariadeniach upravujúcich špecifiká pre jednotlivé fondy.
V podmienkach SR sa integrované územné investície budú realizovať na základe tzv. regionálnych integrovaných územných stratégií (ďalej aj „RIÚS“), ktoré vychádzajú z programov hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja VÚC, programov hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja miest a obcí, regionálnych, sektorových koncepčných a ďalších relevantných strategických dokumentov. RIÚS je záväzným strategickým dokumentom implementácie IROP v danom regióne definujúcim konkrétne plánované opatrenia, ktoré budú východiskom pre žiadosti o podporu, s dôrazom na integrovaný prístup pre rozvoj územia.
Súčasťou RIÚS je integrovaná územná stratégia udržateľného mestského rozvoja (IÚS UMR), ktorá sa bude realizovať v rámci mestských funkčných oblastí.
Na príprave RIÚS TTSK (vrátane IÚS UMR) sa podieľal Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s krajským mestom Trnava.
Dokument „Regionálna integrovaná územná stratégia Trnavského kraja na roky 2014 – 2020 Integrovaná územná udržateľného mestského rozvoja mestskej funkčnej oblasti krajského mesta Trnava na roky 2014 – 2020“ bol dňa 03. 10. 2016 schválený Riadiacim orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR).
Dokument RIÚS TTSK (vrátane IÚS UMR) je zverejnený na webovej stránke TTSK.
Postavenie a úlohy rady partnerstva RIÚS/UMR popisuje Partnerská dohoda SR na roky 2014 -2020, zákon o príspevku EŠIF a Systém riadenia EŠIF.
Radu Partnerstva pre Regionálnu integrovanú územnú stratégiu Trnavského kraja na roky 2014 – 2020 zriadil Riadiaci orgán pre IROP O v súlade s ods. 1 písm. b) § 15 zákona o príspevku z EŠIF ako spoločnú rada partnerstvu pre regionálnu integrovanú územnú stratégiu a integrovanú územnú stratégiu mestskej oblasti. V zmysle štatútu a rokovacieho poriadku rady partnerstva pre regionálnu integrovanú územnú stratégiu Trnavského kraja na roky 2014 – 2020 (ďalej len „rada partnerstva“) je rada partnerstva spoločnou platformou zástupcov štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy a sociálno-ekonomických partnerov pri príprave, realizácii, monitorovaní a hodnotení regionálnej integrovanej územnej stratégie a integrovanej územnej stratégie mestskej oblasti na území každého kraja a príslušnej funkčnej mestskej oblasti.
Medzi hlavné úlohy rady partnerstva vo vzťahu k implementácií RIÚS (a IÚS UMR ako jej súčasti) patrí podľa štatútu a rokovacieho poriadku vydávanie stanoviska k návrhu RIÚS, iniciovanie jeho aktualizácie, vydávanie odporúčaní pre zlepšenie implementácie RIÚS a spolupodieľanie sa na monitorovaní a hodnotení realizácie RIÚS, o. i. berie na vedomie podklady pre výročné a záverečnú správu o vykonávaní IROP a hodnotiace správy o dosiahnutom pokroku RIÚS.
Zoznam členov rady partnerstva
Štatút a rokovací poriadok rady partnerstva
Udržateľný mestský rozvoj (UMR) je povinnou súčasťou RIÚS. Stratégia udržateľného mestského rozvoja je upravená v článku 7. Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1301/2013 zo 17. decembra 2013, o Európskom fonde regionálneho rozvoja. K aplikácii nástroja UMR v územnom rozvoji boli v podmienkach SR definované krajské mestá so svojím funkčným územím.
Mestské funkčné oblasti boli vymedzené v zmysle Analýzy rozvojového potenciálu regiónov SR a ich územných rozdielov s priemetom na tematickú koncentráciu EŠIF v Partnerskej dohode SR na roky 2014 – 2020 a v znení Zmien a doplnkov č. 1 KURS 2011, ako celoštátnom územnoplánovacom dokumente.
Mestská funkčná oblasť krajského mesta Trnava (MFO) vznikla s cieľom naviazania spolupráce obcí a ich predstaviteľov pri tvorbe spoločných verejných politík, spoločnom zabezpečovaní služieb pre obyvateľov MFO tak, aby bol dodržaný integrovaný prístup k riešeniu špecifických potrieb územia.
MFO Trnava je tvorená obcami Jaslovské Bohunice, Špačince, Malženice, Bohdanovce nad Trnavou, Šelpice, Trnava, Bučany, Zvončín, Brestovany, Dolné Lovčice, Zavar, Biely Kostol, Hrnčiarovce nad Parnou, Zeleneč, Ružindol a Suchá nad Parnou.
Regionálna integrovaná územná stratégia Trnavského kraja na roky 2014 – 2020
Správa o hodnotení strategického dokumentu
Regionálna integrovaná územná stratégia, verzia 2.0
Aktuálne informácie nájdete na stránkach Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v sekcii Regionálny rozvoj.
Uznesením vlády Slovenskej republiky č. 232 zo 14. mája 2014 k Návrhu Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020, bod A 7. bolo Mesto Trnava určené ako sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program 2014 – 2020.
Sprostredkovateľský orgán pre Integrovaný regionálny operačný program (SO pre IROP) plní úlohy pri implementácii Integrovanej územnej stratégie udržateľného mestského rozvoja mestskej funkčnej oblasti Trnava (IÚS UMR) na základe Zmluvy o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom. V zmysle uvedenej zmluvy SO pre IROP vykonáva úlohy v oblasti programovania, implementácie, monitorovania a hodnotenia, auditu a kontroly, informovania, komunikácie ako aj v iných prierezových oblastiach.
Dodatok č. 1 k Zmluve o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom
Zmluva o poskytnutí NFP – 2020
Zmluva o poskytnutí NFP – 2018
Refundácia nákladov súvisiacich s výkonom činností SO pre IROP KM Trnava – II.
V pondelok 5. decembra 2016 sa v priestoroch trnavskej radnice uskutočnil Seminár k výzve na predkladanie projektových zámerov v rámci IROP, špecifický cieľ: 2.2.1 Zvýšenie hrubej zaškolenosti detí materských škôl.
Seminár organizoval Sprostredkovateľský orgán krajského mesta Trnava spoločne so sprostredkovateľským orgánom Trnavského samosprávneho kraja a bol určený pre potenciálnych žiadateľov v rámci vyhlásenej výzvy.
Informovanosť a komunikácia IROP na mprsr.sk
Zverejnené 6. 12. 2016
Zmluva o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom bola obojstranne podpísaná 9. novembra 2016 a po zverejnení v Centrálnom registri zmlúv nadobudla účinnosť 12. novembra 2016. Dodatok č. 1 k Zmluve o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom je zverejnený v Centrálnom registri zmlúv.
Zmluva o spolupráci uzatvorená medzi Ministerstvom kultúry SR a Mestom Trnava bola obojstranne podpísaná 30. júna 2017 a po zverejnení v Centrálnom registri zmlúv nadobudla účinnosť 4. júla 2017.
Zmluva o spolupráci uzatvorená medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a Mestom Trnava bola obojstranne podpísaná 25. októbra 2017 a po zverejnení v Centrálnom registri zmlúv nadobudla účinnosť dňa 31. októbra 2017.
V podmienkach IROP sa uplatňujú dva modely výberu projektov – jednokolový a dvojkolový proces výberu. Jednokolový proces výberu pozostáva z výzvy na predkladanie Žiadostí o nenávratný finančný príspevok („výzva na predkladanie ŽoNFP“). Dvojkolový proces výberu pozostáva z výzvy na predkladanie projektových zámerov („výzva PZ“) a výzvy na predkladanie ŽoNFP.
Dvojkolový proces pozostáva z nasledovných častí:
Zoznam PZ s pozitívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s negatívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s pozitívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s negatívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s pozitívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s negatívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s pozitívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ s negatívnou hodnotiacou správou
Zoznam PZ, ktorým bolo zastavené posudzovanie
Žiadateľ v zmysle identifikácie mestskej funkčnej oblasti Trnava predkladá PZ Sprostredkovateľskému orgánu pre IROP v písomnej papierovej forme vrátane všetkých príloh a v elektronickej forme podľa pokynov uvedených v Príručke pre žiadateľa na adresu Sprostredkovateľského orgánu pre IROP:
Mesto Trnava
Sprostredkovateľský orgán pre IROP
Trhová 3
917 71 Trnava
PZ je možné predložiť na SO pre IROP (na vyššie uvedenú adresu) jedným z nasledovných spôsobov:
Záverečná správa z výzvy IROP-PO1-SC122-2016-15 (9. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO1-SC122-2016-15 (10. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO2-SC221-2018-35 (1. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO2-SC221-2018-35 (2. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO4-SC421-2017-19 (1. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO2-SC221-2016-10 (5. kolo)
Záverečná sprýva z výzvyIROP-PO4-SC431-2017-16 (3. kolo)
Záverečná správa z výzvy IROP-PO4-SC431-2017-16 (9. kolo)