Copyright © 2024 Mesto Trnava. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť Nuaktiv
Skôr ako si zaobstaráte psa, oboznámte sa so súvisiacou legislatívou, teoretickými poznatkami o starostlivosti, výchove a výcviku psa, vezmite do úvahy svoje časové, ekonomické, priestorové a tiež fyzické predpoklady. Pri výbere psa zvážte jeho veľkosť, temperament, povahové vlastnosti, dĺžku srsti i motív chovu, pretože ste zodpovední za kvalitu jeho života, za jeho správanie i za jeho vplyv na okolie. Správanie každého psieho jedinca závisí najmä od jeho výchovy a zodpovedného prístupu jeho majiteľa. Adekvátnou výchovou musí prejsť každý pes bez ohľadu na plemeno, výchova psa je povinnosťou jeho majiteľa. Pri nedostatočnej, či zanedbanej výchove bude takmer každý pes potenciálne nebezpečný pre svoje okolie. Ak neviete, ako na to, pomoc nájdete v odbornej literatúre. Nepodporujte množiteľov, ktorí psy chovajú v nevhodných podmienkach a za účelom zisku. Možno tým pomôžete jednému, ale ublížite mnohým ďalším. Kúpou takéhoto zvieraťa sa vystavujete riziku získania psa s vážnymi zdravotnými a psychickými problémami. Ak je to možné, zvážte adopciu psa z útulku.
Ak ste sa stali majiteľom psa, je potrebné ho v šiestich mesiacoch jeho života prihlásiť na evidencii a zaplatiť zaň daň.
Mestský úrad v Trnave vedie evidenciu psov držaných na území mesta Trnava. Zaevidovaný musí byť každý pes, ktorý je nepretržite držaný na území mesta viac ako 90 dní.
V prípade, že je pes starší ako 6 mesiacov (mladšie psy sa neprihlasujú) a vlastníte ho viac ako 90 dní, je potrebné nahlásiť psa na evidencii.
Do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti je potrebné podať priznanie k dani za psa za všetkých chovaných psov. Po vyplnení priznania k dani za psa vydá Mestský úrad v Trnave držiteľovi psa evidenčnú známku a psa prihlási do evidencie.
Do evidencie sa zapisuje najmä:
Na evidečnej známke psa je uvedené:
Odcudzenie, zničenie alebo stratu známky je držiteľ psa povinný čo najskôr oznámiť na mestskom úrade, kde mu bude vydaná náhradná známka za poplatok 3,50 eur.
Každú zmenu skutočností a údajov, ktoré sa zapisujú do evidencie, je držiteľ psa povinný do 30 dní od zmeny oznámiť na Mestskom úrade v Trnave.
Daň sa platí za psa staršieho ako šesť mesiacov a daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane. Ak je pes prihlásený v priebehu roka, potom správca dane vyrubí pomernú časť dane za psa. Ročnú daň za psa a pomernú časť dane za psa vyrubí Mesto Trnava rozhodnutím.
Daňovník je povinný zaplatiť vyrubenú daň do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia prevodom na účet Mesta Trnavy, poštovým peňažným poukazom alebo do pokladne mestského úradu.
Zánik daňovej povinnosti je daňovník povinný oznámiť Mestskému úradu v Trnave písomne, najneskôr do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti. Daňovník vyplní príslušné tlačivo Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje a Priznanie k dani za psa, ktorým psa z evidencie odhlási.
V prípade nedodržania určenej lehoty mu zaniká nárok na vrátenie pomernej časti dane za zostávajúce mesiace príslušného zdaňovacieho obdobia.
Ročná sadzba dane za jedného psa sa stanovuje takto:
Takto určená sadzba dane platí za každého psa u toho istého daňovníka.
Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo na psom vykonáva dohľad.
Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže iba osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.
Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže iba osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Na verejnom priestranstve sa nebezpečné psy môžu pohybovať len s nasadeným náhubkom.
Výbehy pre psy:
Trnava - Stred
č. 1 Hlboká
č. 2 Paulínska/Veselá
č. 3 Hospodárska I
č. 4 Hospodárska II
č. 5 Hospodárska III.
Trnava - Západ
č. 6 Ulica G. Dusíka-J. Bottu
č. 7 Ulica L. v. Beethovena
č. 8 Čajkovského
Trnava – Juh
č. 9 Zelenečská ulica
Trnava – Východ
č. 10 Ulica Spartakovská
č. 11 Ulica Hlboká
č. 12 Ulica Bučianska – Tehelná
č. 13 Izolačný zelený pás za OD Kaufland
Trnava – Sever
č. 14 Špačinská cesta – Bučianska
č. 15 Bučianska – Veterná
č. 16 Veterná
č. 17 Murgašova
Vo výbehoch nechýbajú koše s vrecúškami na psie výkaly. I tu platí povinnosť upratať po svojom psovi.
Vstup so psom je v Trnave zakázaný na detské ihriská, kúpaliská, športové areály a pietne miesta, do úradných budov, zdravotníckych, školských, kultúrnych a sociálnych zariadení, okrem vodiacich psov v zmysle platných predpisov.
Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný mať pri sebe pomôcku na odstránenie výkalov a výkaly bezprostredne odstrániť.
Majitelia zaevidovaných psov v Trnave majú každé tri mesiace nárok na balíček vreciek na psie exkrementy, ktorý obsahuje 50 kusov vrecúšok. Vrecká sú dostupné v klientskom centre Mestského úradu na Trhovej ulici a nie je možné si ich nárokovať spätne.
Exkrementy je možné odkladať do všetkých zberných nádob na komunálny odpad, okrem nádob na separovaný zber – sklo, papier, plasty.
Priestupky prejednáva obec a v blokovom konaní mestská aj štátna polícia.
Minimálna zdravotná starostlivosť:
Odčervenie sa odporúča opakovať každé 2 týždne do veku 3 mesiacov, potom mesačne do veku jedného roka a potom 3-4 krát ročne. Odčervenie môžeme urobiť i sami doma, stačí kúpiť v lekárni alebo v predajni s chovateľskými potrebami tabletky a podľa váhy psa mu ich podať.
Vakcinácia proti psinkovému komplexu a proti besnote sa pravidelne opakuje v ročných intervaloch po celý život psa. Vakcinácia proti besnote je v zmysle zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti povinná a v prípade jej nevykonania môže byť majiteľ psa pokutovaný do výšky 663,88 eura v správnom konaní a v blokovom konaní je pokuta do 300 eur.
U psov sa zisťujú rozličné ochorenia, väčšina z nich sa lieči ľahko, ak sa včas diagnostikujú. Preto je nutné všímať si zmeny v prejavoch správania napr. kňučanie, smutný pohľad, suchý nos, hnačky, zvracanie, škrabanie sa alebo nervozita a ak pretrvávajú, môže to avizovať jeho ochorenie, a preto vyhľadajte veterinárneho lekára!
Hneď po zistení straty psa by sa majiteľ mal pokúsiť o jeho svojpomocné vyhľadanie. Keď je toto neúspešné, odporúčame obrátiť sa na Mestskú políciu v Trnave alebo na Útulok pre odchytené zvieratá v Trnave.
Ak bol pes odchytený a umiestnený do útulku, je majiteľ povinný si ho prevziať a uhradiť náklady spojené so starostlivosťou o neho. Ak sa pes nenájde, je jeho majiteľ povinný do 30 dní oznámiť túto skutočnosť na Mestský úrad v Trnave a pes bude na základe vyplneného čestného vyhlásenia vyradený z evidencie.
V prípade, ak nájdete neznámeho psa, pokúste sa, ak je to možné, informovať jeho majiteľa. Majiteľa psa je možné zistiť podľa čísla na evidenčnej známke, ktorá by mala byť na obojku, ak je pes prihlásený do evidencie na Mestskom úrade v Trnave.
Pokiaľ má pes na obojku aj lyssetku, nájdete na nej telefónne číslo veterinára a poradové číslo lyssetky, podľa ktorého bude veterinár schopný zistiť majiteľa psa. Lyssetka je farebná známka, ktorá informuje o vakcinácii proti besnote. Jej farba a tvar sa každoročne mení. Ak pes nemá obojok a ani žiadnu známku, je považovaný za túlavého psa a v tom prípade ho ohláste na Mestskú políciu v Trnave. V záujme vlastnej bezpečnosti sa k opusteným a túlavým psom nepribližujte.
Pri uhryznutí psom musí postihnutý bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.
Držiteľ psa a ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný (ak nebol použitý v nutnej obrane alebo krajnej núdzi) oznámiť Mestskému úradu v Trnave. Mestský úrad vydá držiteľovi psa, ktorý uhryzol človeka, evidenčnú známku nebezpečného psa.
Majiteľ psa je povinný preukázať uhryznutej osobe a veterinárovi, že pes bol očkovaný proti besnote a bez meškania zabezpečiť jeho veterinárne vyšetrenie.
V prípade, že pes svojim správaním (štekot, zavýjanie, znečisťovanie spoločných nebytových priestorov a pod.) obťažuje svoje okolie, je možné obrátiť sa na správcu bytového domu alebo na Mestskú políciu v Trnave. V krajnom prípade je možné v zmysle § 127 Občianskeho zákonníka podať na jeho majiteľa občiansko-právnu žalobu na Okresný súd v Trnave.
Pre cestovanie do zahraničia je nutný pas spoločenského zvieraťa, vystavený povereným veterinárnym lekárom, ktorý preukazuje platnú vakcináciu proti besnote nie staršiu ako 1 rok a nie mladšiu ako 30 dní. Pes musí byť nezameniteľne označený zreteľne čitateľným tetovaním alebo mikročipom.
V autobusoch MHD je možné prepravovať najviac jedného psa, ktorý má nasadený náhubok a drží sa na krátkej vôdzke.
Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný pri chove alebo držaní zvierat zabezpečiť ich ochranu a pohodu, ktorou zaručí jeho dobrý zdravotný stav, fyziologické a životné potreby, dostatočnú voľnosť pohybu, sociálne vzťahy, rozvíjanie jeho daností a fyziologické prejavy správania sa.
Týranie zvierat je každé konanie, ktorým sa spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia, poruchy správania, neprimeraná bolesť, poranenie alebo utrpenie, obmedzuje sa výživa a napájanie. Takéto konanie je v zmysle §22, odsek 2 a 3 Zákona č. 39/2007 Z. Z. o veterinárnej starostlivosti zakázané.
Zakazuje sa tiež dopovať zvieratá alebo im podávať chemické a omamné látky poškodzujúce ich zdravie, používať podnety, predmety alebo pomôcky vyvolávajúce bolesť, štvať zviera proti zvieraťu, používať zviera ako cenu v súťažiach, propagovať týranie zvierat alebo zápasy zvierat, použiť zviera ako živú návnadu, usmrtiť zviera bez primeraného dôvodu.
V prípade podozrenia na týranie psa sa obráťte na príslušníkov Policajného zboru (č. tel. 158) alebo na Mestskú políciu v Trnave (č. tel. 159).
Nález uhynutého psa na verejnom priestranstve alebo na miestnej komunikácii oznámte na Mestskom úrade alebo mestskej polícii, ktorí zabezpečia jeho odstránenie.
Klientske centrum
Trhová 3
91771 Trnava
+421 33 32 36 160 – 166 kc@trnava.sk
Pondelok: | 8.00 - 16.30 h | |
Utorok: | 8.00 - 16.30 h | |
Streda: | 8.00 - 17.00 h | |
Štvrtok: | 8.00 - 16.30 h | |
Piatok: | 8.00 - 14.00 h |
Pondelok:
8.00 - 16.30 h
Utorok:
8.00 - 16.30 h
Streda:
8.00 - 17.00 h
Štvrtok:
8.00 - 16.30 h
Piatok:
8.00 - 14.00 h