Mesto Trnava

Ako zvládnuť horúčavy nielen v Trnave

Tohtoročné leto nás rozhodne nešetrí a horúce dni dávajú zabrať všetkým vekovým kategóriám. Najohrozenejšie skupiny obyvateľov sú deti do 4 rokov, seniori vo veku nad 65 rokov, tehotné ženy, dlhodobo chorí či zdravotne postihnutí ľudia, osoby s nadváhou i užívajúce určitý typ liekov (napr. na odvodnenie, vysoký krvný tlak či nespavosť). Vlna horúčav ešte neskončila, preto sme pre vás pripravili sumár opatrení, ktoré vám pomôžu prežiť vysoké letné teploty.

Dostatočný pitný režim je základ

Príjem dostatočného množstva tekutín je dôležitý počas celého roka, no počas horúčav obzvlášť. Dospelý človek by mal denne vypiť najmenej 3 litre tekutín ­– nie však nárazovo, ale pravidelne počas celého dňa v menších dávkach. Najvhodnejšia je čistá voda, prípadne v kombinácii s minerálkou, bylinkovým či ovocným čajom, prípadne s ovocnou alebo zeleninovou šťavou. Nevhodná je silná káva (či viacero káv za deň). Čierny čaj, sladené malinovky a alkohol. Vyhýbať by sme sa mali i ľadu a ľadovým nápojom.

Zvoľte vhodný odev

Odev by mal byť podľa možnosti vzdušný, s voľným strihom, z prírodných materiálov vo svetlých farbách, obuv pohodlná a otvorená. Počas pobytu mimo domova je potrebné používať pokrývku hlavy a chrániť svoj zrak slnečnými okuliarmi.

Pobyt na slnku

Medzi 10. a 16. hodinou vám odporúčame vyhýbať sa slnečnému žiareniu, ktoré je v tejto dobe najintenzívnejšie. Pokiaľ ste však v tomto čase vonku, použite kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením. Po ulici kráčajte podľa možnosti vždy v tieni a noste so sebou fľašu s vodou. Na priame slnenie sú vhodné len skoré ranné a neskoré popoludňajšie hodiny.

Klimatizácia a ochrana domovov a pracovísk pred prehriatím 

Klimatizácia pomôže spríjemniť pobyt v rozhorúčených budovách či autách, no môže byť zradná. Rozdiel teplôt medzi interiérom a vonkajškom by nemal prekročiť 5 až 7 stupňov Celzia, inak riskujete teplotný šok.
Miestnosti vám odporúčame zatieniť pred priamym slnečným žiarením žalúziami alebo roletami, pomáha aj pestovať tu živé kvety. Pokiaľ je to možné, zdržiavajte sa v miestnostiach orientovaných na sever alebo východ, ideálne na nižších poschodiach alebo v suteréne. Vetrajte iba v noci, počas horúceho dňa sa snažte okná otvárať čo najmenej.

Fyzické aktivity

Namáhavé činnosti je najvhodnejšie vykonávať v skorých ranných či neskorých popoludňajších hodinách. Starší a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť svoje aktivity na minimum a z domovov vychádzať, pokiaľ je to možné, len ráno alebo večer. Pri fyzickej práci je dôležité dopriať si pravidelné prestávky a nezabúdať na pravidelný pitný režim.

5.8.2016 18:11

Komentárov: 0