Mesto Trnava

Ocenený Hamlet prichádza do Trnavy

V utorok 12. marca o 19.00 hod. sa v kultúrnom centre Malý Berlín odohrá jedna z najznámejších Shakespearových tragédií v podaní obľúbeného a oceňovaného Divadla Kontra.

Netradične poňatý Hamlet divadla Kontra sa spolieha na herecké umenie dvoch protagonistov, ktorí rôznorodo stvárňuju všetky postavy tejto najznámejšej Shakespearovej tragédie. Vďaka tomu sa do popredia dostáva téma váhania a utrpenia v každom z nás. Hra je zasadená do Dánskeho kráľovstva. Princa Hamleta vyzve duch zosnulého otca, aby pomstil jeho vraždu. Zradil ho strýko Claudius, ktorý sa chopil trónu. A v tom tkvie aj obľuba tohto opusu – téma zrady a zvažovania morálnosti pomsty je totiž stále aktuálna. „Hamlet je nepochybne najbohatšia vec, akú môžete v divadle robiť. Hra kladie všetky veľké otázky, aké len možno položiť, ale nedáva žiadne odpovede. Musíte hľadať sami,“ vysvetľuje dvorná režisérka divadla Kontra Klaudyna Rozhin.Hamlet je človek, ktorý stratil dôveru k svetu. Vysmieva sa autoritám, odkrýva klamstvo, neverí v dobro a krásu, je posadnutý smrťou. Pokúša sa, ale nedokáže si nájsť miesto vo svete, v ktorom prestali existovať akékoľvek hodnoty – ostal iba všetko zachvacujúci smútok. Hamletom je každý, kto podobne pochybuje a váha. V predstavení hrajú všetky postavy len dvaja herci – Peter Čižmár a Andrej Palko, známy aj z pôsobenia v Divadle Jána Palárika. Každý ich smútok má iný odtieň, každý trpí a váha ináč. Inscenačné prostriedky vytvárajú svet Elsinoru len za pomoci mála rekvizít. Dôraz sa kladie na slovo, na fyzičnosť postáv a nadviazanie intímneho kontaktu s divákom.

Adaptácia Divadla Kontra bola ocenená Hlavnou cenou poroty na Festivale netradičných divadiel Kopřiva 2012 v Kopřivnici (ČR) za umelecký prínos a oba herecké výkony. Získala aj dve ceny Zlatá lebka udelené kritikmi na 17. Medzinárodnom shakespearovskom festivale v Gdaňsku (PL) za „nápaditosť, všestrannosť a maximálnu obetavosť hercov. Za to, že sú živým dôkazom nesmrteľnosti shakespearovského divadla a za „skvelé herecké remeslo a expresiu“. Spišskonovoveské Divadlo Kontra sa pod vedením poľskej režisérky K. Rozhin uberá cestou poľskej dramatickej školy. Je držiteľom viacerých ocenení z domácich a zahraničných festivalov, najnovšie aj ocenenia Divadlo roka z odovzdávania cien DOSKY 2018.Okrem večerného predstavenia pre verejnosť sa v Malom Berlíne uskutočnia aj štyri predstavenia Hamleta pre trnavské stredné školy. Vstupenky sú za predpredajovú cenu 6 € dostupné len online na stránke MaxiTicket.sk, na mieste sa budú predávať od 18.30 hod. za cenu 8 €. Informácie o predstavení nájdete na stránke Malého Berlína.

Predstavenie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Lokalita

GPS:
N 48.37853502834111 / E 17.585287394689885

11.3.2019 13:06

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?