Mesto Trnava

Škola na Gorkého bude mať nové špecializované učebne na jazyky, biológiu, chémiu a polytechniku

Štyri nové špecializované učebne dostanú na budúci rok žiaci v Základnej škole na Ulici Maxima Gorkého v Trnave. Mestská samospráva získala na tento účel nenávratný finančný príspevok 131 703 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020. Suma predstavuje 95 percent celkových nákladov na realizáciu, zvyšných 5 percent bude uhradených z rozpočtu mesta.

Hlavným cieľom projektu je prispieť k zlepšeniu verejných služieb v oblasti vzdelávania. Jestvujúce odborné učebne boli v tejto škole vybudované na začiatku 60. rokov 20. storočia, preto už nezodpovedajú štandardom požadovaným v rámci Štátneho vzdelávacieho programu.
Novú jazykovú učebňu chce škola vybaviť notebookmi a interaktívnou tabuľou, aby sa do výučby cudzích jazykov mohli zapájať súčasne všetci žiaci v triede. Zároveň však chce zlepšiť aj čitateľskú gramotnosť detí, ktoré potrebujú pomoc v slovenskom jazyku. Učebňa žiakom umožní komunikovať s družobnými školami zo zahraničia a využívaná bude aj na záujmovú činnosť.
Praktická prírodovedná činnosť v učebni biológie sa bude uskutočňovať na nových laboratórnych stoloch. Ich variabilita umožní rôzne formy práce vo väčších či menších skupinách, projektové vyučovanie a využívanie učebne aj na rôzne besedy, prednášky či preventívne programy. Chýbať nebude ani interaktívna tabuľa a učiteľ bude mať k dispozícii notebook s rôznymi výučbovými programami.
Nové laboratórne stoly, interaktívny projektor s tabuľou a notebook so softvérom pre učiteľa budú aj v učebni chémie. Pribudne aj digestor potrebný pri ukážkach chemických procesov a chemikálie budú uschované v novej bezpečnostnej skrini.
Hoci polytechnická výchova už tri roky patrí medzi povinné vyučovacie predmety na druhom stupni, učebňa na tento účel v škole doteraz chýbala. To sa na budúci rok zmení. „Dielňa“ bude vybavená laboratóriom techniky materiálov a technológií, laboratóriom techniky pre elektrotechniku, prípravňou materiálu so základným strojovým zariadením a odbornou literatúrou.
V nových učebniach jazykov, biológie, chémie a polytechniky budú mať pedagógovia a žiaci vytvorené kvalitné podmienky na výučbu, prípravu na olympiády a rôzne súťaže. U žiakov sa predpokladá formovanie pozitívneho vzťahu k vyučovaným predmetom a dosahovanie lepších výsledkov.
Učebne sa budú využívať aj pri realizácii inkluzívneho vzdelávania. Vzhľadom na skutočnosť, že na Slovensku je nedostatok pracujúcich v technických odvetviach, očakáva sa, že vhodná motivácia pomôže vzbudiť u žiakov aj väčší záujem o ďalšie štúdium na školách s technickým zameraním.

Ilustračné foto: pixabay

Lokalita

GPS:
N 48.362641209655145 / E 17.58565217511591

14.8.2018 19:48

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte