Mesto Trnava

Trnavčania, dopovedzte príbeh Stavoprojektu

V utorok 4. septembra 2018 sa v kníhkupectve na Štefánikovej 5 uskutoční vernisáž výstavy Lucie Mlynčekovej s názvom (Vý)Stavoprojekt. Výstava bude s voľným vstupom divákom prístupná až do 4. novembra 2018.

Výstava prináša pohľad do neďalekej histórie 70. – 80. rokov 20. storočia Trnavy. Práve s týmto obdobím súvisí expanzívna bytová a urbanistická výstavba, za ktorej vznikom stojí veľký projekčný ateliér Stavoprojekt.

Výstava je postavená na šestici základných otázok, ktoré si autorka v priebehu prípravy kládla. Pýta sa na to, čo bol Stavoprojekt, kedy, kde, kto, ako a čím sa v ňom pracovalo. Práve týmito otázkami nabáda diváka rozpamätať sa a dopovedať tak príbeh trnavskej filiálky. Ide o výskumnú výstavu autorky, ktorá sa snaží vystavať obraz Stavoprojektu na základe spomienok a fotografií verejnosti.

Lucia Mlynčeková vyzýva všetkých divákov, aby počas vernisáže aj počas celého trvania výstavy prispievali akýmikoľvek zápiskami, spomienkami, fotografiami či pôdorysmi. Vyzýva bývalých zamestnancov Stavoprojektu aj bežných občanov, ktorí si na toto obdobie spomínajú: „Poďte pomôcť dokončiť obraz tohto projekčného ateliéru!“
Výstava by mala sa mala stať akýmsi archívom a poskytnúť dostatok informácií pre prípadnú budúcu publikáciu o Stavoprojekte na Slovensku.

Autorka momentálne žije a tvorí v Prahe. V rokoch 2010 – 2016 navštevovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde študovala na katedre Vizuálnej komunikácie. Po ukončení štúdia v roku 2016 absolvovala stáž v Bruselskom LoFi studio, kde tiež spolupracovala s Openstructures štúdiom. Má za sebou niekoľko samostatných či spoločných výstav prevažne v susednom Česku a v Poľsku, no spomeňme aj účasť na výstave finalistov Slovenskej Národnej ceny za komunikačný dizajn v roku 2016 v Bratislave a i.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Organizátormi výstavy sú občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín.

Udalosť na Facebooku

30.8.2018 9:37

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?