Mesto Trnava

Trnavská Synagóga ožije príbehom lesa

Synagóga – Centrum súčasného umenia v Trnave predstaví mladého slovenského výtvarníka Jozefa Piláta. Vernisáž výstavy ŠuňaWood sa uskutoční vo štvrtok 11. apríla o 18.00 hod.
Námetmi a spájajúcimi prvkami celej výstavy je drevo, les, príroda a vidiek, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčší vplyv. Téma dreva je priamo čitateľná už v názve výstavy, ktorý v sebe spája pomenovanie Pilátovej rodnej obce Šuňavy a anglického slova wood – v prekl. drevo, ale aj hora či háj. Názov Šuňava je odvodený od lesov v okolí, ktoré šumia pod nápormi vetra.
Alarmujúci stav slovenských lesov a nelegálne výruby, ktorým naša krajina dlhodobo čelí, môže zasiahnuť aj na rodinný pozemok. V tomto prípade sa to naozaj týkalo Pilátovej rodiny. Pred niekoľkými rokmi došlo na ich pozemku k nezákonnému výrubu smrekového hája, ktorý zasadil autorov prastarý otec. Po dlhých súdnych sporoch sa podarilo rodine získať drevo späť, avšak už len v podobe narezaných dosiek. To sa stalo inšpiráciou k vytvoreniu priestorových objektov a neskôr malieb nazvaných súborne Mimézis. Pomocou techniky drevorytu odtlačil kresbu línií dreva na netkanú textíliu a neskôr vytvoril drevené obruče, na ktoré tieto textílie po obvode zavesil. Vzniknuté valcovité objekty tak opäť ožili v pôvodnej vertikálnej podobe –metaforicky znovu vztýčené ako stromy.


Jozef Pilát

Okrem dreva či lesa je námetom jeho prác aj večný cyklus v prírode, ktorý je prezentovaný najmä projektom Luna. Ten vizuálne nadväzuje na sériu Mimézis, ale sústreďuje sa na reflektovanie svetla, jeho lomu a cestu rôznymi prostrediami. Projekt neskôr pretvoril aj do virtuálneho prostredia, ktoré si je možné vďaka 3D okuliarom vyskúšať na vlastnom tele. Prechádzka takýmto umelo vytvoreným svetom prináša pocity neistoty a testuje limity našich zmyslov a orientácie, čo sú ďalšie motívy v umelcovej tvorbe. Tie dopĺňajú zvláštne tvarované objekty – obrazy či video nakrútené v lese obce Šuňava, v ktorých cítiť hravosť a prekračovanie hraníc tradičného chápania obrazu.
Výstava ŠuňaWood pripravená pod kurátorským vedením Dominiky Chrzanovej potrvá v Synagóge – Centre súčasného umenia na Halenárskej 2 v Trnave od 12. apríla do 26. mája. Špeciálnu prechádzku vo virtuálnej realite si budú môcť návštevníci vyskúšať za pomoci samotného autora v rámci Noci múzeí a galérií 18. mája 2019.

Jozef Pilát (*1992, Poprad)
V rokoch 2013 – 2018 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na Fakulte maľby, kde navštevoval ateliér pod vedením prof. Wojciecha Zubalu. V poslednom ročníku sa rozhodol zmeniť svoju špecializáciu na umenie vo verejnom priestore pod vedením prof. Miroslava Duchowskeho a v roku 2018 získal titul Mgr. art. Počas štúdia absolvoval výmenný študijný pobyt na Univerzite umení v Berlíne, kde navštevoval Fakultu maľby v ateliéri prof. Valeria Favré. V 2015/2016 získal grant Talenty novej Európy a v roku 2016 čestné uznanie v poľskej študentskej súťaži – Ulica Themersonów. Roku 2017 si odniesol Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva v Poľsku.
Výstavu organizuje občianske združenie Publikum.sk v spolupráci s Galériou Jána Koniarka v Trnave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a vzniklo aj s prispením Mesta Trnava.

8.4.2019 13:15

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?