Mesto Trnava

Centrum na núdzové ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny je pripravené

Trnavská samospráva poskytne ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine dočasné núdzové ubytovanie v telocvični bývalej základnej školy V jame 3. Príchod prvých utečencov očakávame už v najbližších dňoch. Centrum neslúži na individuálne ubytovávanie – ľudia sa doň dostanú ako organizovaná skupina priamo z hraníc, pričom ich výber a prevoz do Trnavy riadi Okresný úrad v Trnave.

Núdzové ubytovanie bude v zmysle usmernenia Ministerstva vnútra SR útočiskom na jeden až desať dní, kým okresný úrad neurčí, kam budú ľudia z Ukrajiny následne prevezení. Mnohí si tu pravdepodobne oddýchnu po náročnej ceste z vojnou zasiahnutej krajiny a budú pokračovať do iného mesta alebo štátu.

Kapacita núdzového centra je 50 ľudí. Ubytovaní utečenci budú mať zabezpečenú stravu trikrát denne a budú môcť, samozrejme využívať všetky dostupné služby, obchody a inštitúcie v meste.

V centre sú pripravené matrace s jednorazovými hygienickými návlekmi, vankúšmi a prikrývkami, nachádzajú sa tu sprchy, kuchynka s mikrovlnkami, priestor na jedenie i vonkajšie posedenie. Pre deti sú k dispozícii prebaľovacie pulty, postieľky, nočníky, stupienky a detské stoličky. Na rozptýlenie najmenších bude slúžiť improvizovaný detský kútik s hračkami a maľovankami. Pri príchode dostane každý balíček so základnými vecami na osobnú hygienu.

„Spravili sme všetko pre to, aby tu mali ľudia v rámci možností čo najväčšie pohodlie a vhodné hygienické podmienky. V priebehu pár dní sa nám podarilo zabezpečiť všetko potrebné od materiálneho vybavenia až po koordinátorov a dobrovoľníkov, ktorí budú utečencom k dispozícii počas celého dňa,“ hovorí Martina Stanová, vedúca odboru organizačného a vnútornej správy Mestského úradu v Trnave.

S vybavením centra samospráve pomohli Trnavská arcidiecézna charita, Stredisko sociálnej starostlivosti, Baterkáreň, Centrum pomoci pre rodinu a Centrum voľného času i sponzori, ktorým Mesto Trnava aj touto cestou ďakuje za promptnú pomoc

.

Foto: vm

25.3.2022 9:43

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová