Mesto Trnava

Dane by sa mali zvýšiť aj v Trnave, získané financie pôjdu do rozvoja mesta

Väčšie vynútené výdavky a pomalší rast príjmov, to sú výzvy, ktorým aktuálne čelia všetky slovenské mestá. Legislatívne zmeny na úrovni štátu (novelizácia zákona o dani z príjmov fyzických osôb, novelizácia zákona o odpadoch, tzv. chodníková novela, obedy „zadarmo”, povinná valorizácia miezd, rekreačné poukazy a ďalšie) postavili samosprávy pred otázku, ako zabezpečiť výkon verejnej správy v rozsahu ich pôsobnosti aj pri očakávanom výpadku príjmov.
 
Mesto Trnava v prvom kroku pristúpilo k zefektívneniu chodu mestského úradu. Aj po nedávnej zmene organizačnej štruktúry a racionalizácii pracovných miest je však nevyhnutné uskutočniť ďalšie opatrenia. Okrem prehodnotenia výdavkovej časti rozpočtu samospráva zapojila vlastné finančné nástroje a s cieľom kompenzovať očakávaný výpadok financií plánuje upraviť aj príjmovú časť v oblasti miestnych daní.
 
Mestské zastupiteľstvo Mesta Trnava bude 3. decembra 2019 na svojom zasadnutí rokovať o všeobecne záväznom nariadení (VZN), ktoré by malo v roku 2020 priniesť zvýšené sadzby za daň z nehnuteľností. Zmena výšky daní sa bude týkať fyzických aj právnických osôb.
 
„K avizovanému výpadku príjmov sme sa museli postaviť zodpovedne a pripraviť sa naň v dostatočnom predstihu. Za uplynulých päť rokov sme aj napriek mnohým investíciám výrazne znížili dlh mesta – z 29,19 % na 16,71 % bežných príjmov. Zmeny v legislatíve na nás však prenášajú stále nové povinnosti a pokiaľ chceme občanom naďalej prinášať služby v rozsahu, na aký sú zvyknutí, resp. ich zlepšovať, ak chceme skvalitňovať verejný priestor a ďalej naše mesto posúvať vpred, je tento krok nutnosťou,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Komunikujeme aj s ostatnými mestami v Únii miest Slovenska a dnes je už jasné, že zvyšovaniu miestnych daní sa nevyhne väčšina slovenských samospráv. Na rozdiel od iných miest však Trnava garantuje, že všetky zdroje, ktoré zvýšenie daní prinesie, budú investované späť do mesta, čiže do škôl, vnútroblokov, mobility a cestnej infraštruktúry, dostupných športovísk a rekonštrukcií verejných priestorov.”
 
Výška dane z nehnuteľností sa naposledy upravovala v roku 2012. Návrh novej sadzby je 1 euro za meter štvorcový ročne pri bytoch, domoch či garážach a 5 eur/m2 pri nebytových priestoroch na podnikanie.
Ako príklad uveďme, že za dvojizbový byt (zhruba 55 m2) by mali Trnavčania od januára zaplatiť mesačne 4,58 eur, pri štvorizbovom byte (približne 90 m2) bude mesačný podiel dane 7,50 eur. Obyvatelia rodinných domov budú za prízemný dom (s výmerou zhruba 80 m2) po schválení VZN platiť mesačne 6,67 eur, za dom s dvomi podlažiami bude výška mesačného podielu dane 8 eur.

Samospráva si uvedomuje nárast finančného zaťaženia pre svojich občanov, preto návrh VZN prináša možnosť rozdelenia úhrady na splátky aj pre fyzické osoby. Rozhodnutia o dani budú distribuované aj s priloženým splátkovým kalendárom. Návrh okrem toho počíta aj s úľavami:
„Našou snahou je, aby sa toto nevyhnutné opatrenie čo najmenej dotklo najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, ako sú seniori, zdravotne znevýhodnení občania a ľudia v hmotnej núdzi. Pre tieto osoby zavádzame zľavu vo výške 75 percent zo základnej sadzby dane za nehnuteľnosť,“ dodáva P. Bročka.

Trnave, ktorá práve v týchto dňoch získala ocenenie Najkrajšie mesto Slovenska, by sa vďaka navrhovaným zmenám malo podariť udržať vysoký štandard investícií.

11.11.2019 19:31

Komentárov: 0