Mesto Trnava

Dve lipy na trnavskej Kalvárii majú najmenej dvestodeväťdesiatdva rokov, mesto ich chce zachrániť aj pre budúcnosť

Mesto Trnava realizuje projekt záchrany dvoch chránených líp veľkolistých, ktoré sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky – trnavskej Kalvárie. Ich odborné ošetrenie sa vykonáva podľa návrhu arboristu Ing. Martina Kolníka a v súlade s odporúčaním Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Cieľom mesta je zlepšiť zdravotný stav stromov a zachrániť ich aj pre budúce generácie. 

Lipy sú s najväčšou pravdepodobnosťou jedinými stromami, ktoré sa zachovali z pôvodnej lipovej aleje, vysadenej v roku 1730. Podľa arboristického posudku je ich vek odhadovaný medzi dvesto a päťstosedemdesiatimi rokmi, preto nie je vylúčené, že môžu byť ešte staršie. Jedna z líp s obvodom kmeňa päťstodvadsať centimetrov má uprostred dutinu, ktorá bola v minulosti nešetrne vyfrézovaná a v súčasnosti je opäť čiastočne rozložená drevokaznými hubami. V podstate ide o torzo stromu, má však živú sekundárnu asymetrickú korunu, ktorá môže spôsobiť problémy narušením statiky. Z tohto dôvodu je potrebná jej stabilizačná redukcia vrátane odstránenia oceľovej väzby inštalovanej v minulosti a jej nahradenie novými stabilizačnými podperami. Pňové výmladky majú byť ponechané, aby sa z najperspektívnejšieho mohol v budúcnosti vypestovať nový kmeň.
Druhá lipa s obvodom kmeňa päťstodvadsaťtri centimetrov je už tiež torzom stromu s vyfrézovanou dutinou čiastočne rozloženou drevokaznými hubami. Jeho sekundárna koruna je zatiaľ symetrická, ale vzhľadom na stav kmeňa sa nedá predpokladať, že si zachová stabilitu aj v budúcnosti, preto arborista aj v tomto prípade navrhol stabilizačnú redukciu, odstránenie starej oceľovej väzby, jej nahradenie novou a ponechanie koreňových výmladkov na vypestovanie nového kmeňa.
Hoci dnešná trnavská kalvária je pomerne mladá, vystavaná v roku 1905 trnavským mešťanom Jozefom Müllerom, je súčasťou oveľa staršieho areálu. Napriek tomu, že bol za mestskými hradbami, šlo o pomerne rušné miesto, ktoré malo pre Trnavu a jej obyvateľov nemalý význam. Bola tam botanická záhrada, pivovar a po zákaze pochovávania v meste tam bol v roku 1747 zriadený cintorín. Stál tam aj mestský lazaret s Kaplnkou sv. Fabiána a Šebastiána, o ktorom je najstaršia písomná zmienka z roku 1698. Po druhej svetovej vojne bol poškodený a následne rozobraný, tehly z neho sa pravdepodobne stali súčasťou mnohých stavieb, ktoré vznikli v Trnave od roku 1948 do roku 1950. Cintorín bol zrušený v roku 1979, zachovaných ostalo len niekoľko hrobov trnavských osobností, súsošie Kristus na Olivovej hore z polovice 17. storočia a baroková socha sv. Vendelína na stĺpe z roku 1761.
Po zreštaurovanom súsoší Golgoty, ktoré bolo navrátené na pôvodné miesto koncom roka 2021, budú zreštaurované aj ďalšie pamiatky, park revitalizovaný a jeho súčasťou sa stane aj prezentácia výsledkov archeologického výskumu bývalého lazaretu s kaplnkou.

odborné ošetrovanie starej lipy na trnavskej Kalvárii
Obe lipy musia podstúpiť statickú redukciu koruny, aby ju bútľavý kmeň uniesol aj v budúcnosti


Kmene sú úplne bútľavé, ale lipy napriek tomu stále žijú, vytvorili si sekundárnu korunu a na báze sú výmladky, nádej do ďalšieho dlhého života 

Foto: Zuzana Ďurišová

29.4.2022 13:30

Komentárov: 0