Mesto Trnava

Kampaň Suchý február prichádza aj do Trnavy, inšpirovať ľudí k zmene chce témou Nepiť je umenie

S heslom „Nepiť je umenie!“ štartuje ďalší ročník zdravotne osvetovej kampane Suchý február, ktorá pomáha širokej verejnosti preveriť jej vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky. Kampaň sa pôvodne začala v Česku ako Suchej únor, familiárne nazývaný aj ako Sucháč. Jej jedenásty ročník sa počas celého mesiaca bude konať aj v Trnave, pod záštitou primátora Petra Bročku, ktorý nepije alkohol už od roku 2016.
 
„Dôvodom kampane je nadmerná spotreba alkoholu na Slovensku. Rizikovo u nás pije viac ako 400 000 ľudí. Vlani sa podľa prieskumov Česku zúčastnilo Sucháča viac než 13,5 percenta dospelej populácie. Zvládneme dosiahnuť na toto číslo aj na Slovensku? Ročník 2023 rámuje tému triezveho posúvania hraníc cez autentickú tvorbu a kreativitu,” vysvetľuje a motivuje Petr Freimann, riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor, ktorá kampaň organizuje.
 
Pravidlá sú jednoduché, celý február nevypiť ani kvapku alkoholu. Účastníci sa môžu tradične registrovať na stránkach www.suchyfebruar.sk a využívať podporu počas celého mesiaca, vďaka čomu rastie nádej na úspešné zvládnutie výzvy. V minulom roku si mesačnú triezvosť vyskúšalo až deväťstotisíc ľudí (o dvestotisíc viac ako predvlani!). Výsledok? Každý druhý účastník obmedzil konzumáciu aj po februári. Suchý február umožňuje účastníkom dať si na mesiac od alkoholu odstup, vďaka čomu môžu poznať, na koľko svoje pitie ovládajú a do akej miery alkohol ovláda ich.
 
Do kampane sa každoročne zapájajú stovky tisíc ľudí a výskum ukázal, že vďaka mesačnej skúsenosti zvoľní s pitím viac ako 53 percent účastníkov – nehľadiac na osobnú hrdosť, ktorú pociťuje až 86 percent z nich. Suchý február má tak priamy dopad na zvýšenie kvality života i psychického a fyzického zdravia.
 
 

Suchá téma tohto roka: „Nepiť je umenie"

 
„Skúsiť mesiac bez alkoholu vyzerá na prvú dobrú jednoducho. Lenže v skutočnosti je za tým odvaha skúsiť niečo nové, schopnosť pozrieť sa úprimne sám na seba, sila vykročiť zo zabehnutých koľají a ísť svojou vlastnou cestou. To všetko sa dá povedať aj o umení: z diaľky možno žiadna veľká veda, ale vo chvíli, keď človek sám čelí prázdnemu plátnu, svetlu na javisku alebo bielej stránke, chápe hodnotu diela úplne inak. V Sucháči si myslíme, že svoje umenie môže objaviť každý – ak hľadá mimo vlastných hraníc všednosti a komfortu,“ opisuje tohtoročnú tému Petr Freimann.
 
Vzťah alkoholu a umenia je hojne diskutovanou témou. Že alkohol tvorivej duši skôr uberá na potenciáli opisuje Ladislav Csémy z Národného ústavu duševného zdravia ČR: „Je alkohol inšpirujúcou múzou uvoľňujúcou imagináciu a tvorivú fantáziu, alebo deštruujúcim démonom ničiacim tvorivý potenciál aj rodinné a sociálne vzťahy? Spomínam si na tridsať rokov starú knihu Toma Dardisa o alkohole v živote a tvorbe štyroch veľkých amerických spisovateľov – Faulknera, Fitzgeralda, Hemingwaya a O'Neilla. Na začiatku ich tvorivej dráhy bol alkohol vnímaný ako benefit stimulujúci ich umeleckú produktivitu, postupne však viedol nielen k erózii ich talentu, ale aj k vážnym duševným poruchám. Výnimkou z menovanej štvorice bol len O'Neill, ktorý v 38 rokoch prestal piť a potom napísal svoje najslávnejšie hry. Aj u nás máme mnoho vynikajúcich umelcov, ktorí by mohli rozprávať  (a niektorí aj rozprávali) o tom, čo im alkohol dal a vzal. Teším sa, že nás snáď niečo z toho obohatí v tohtoročnom ročníku Sucháča.”
Tvorivé konanie naopak môže hrať dôležitú úlohu v liečebnom procese, pokiaľ sa niekto dostane na hranu akejkoľvek závislosti. „Najčastejšie sa využíva arteterapia – kreatívna neverbálna terapia. Ide o veľmi účinný prostriedok, ako pracovať s využitím výtvarných techník a procesom tvorby. Tvorba môže byť pozitívnou alternatívou k sebadeštruktívnemu správaniu a strate zmyslu života, ktorou sa závislosť na alkohole často prejavuje,” dodáva Petr Popov, primár Kliniky adiktológie 1. LF UK a VFN v Prahe a predseda Sekcie pre alkohol a iné toxikománie Psychiatrickej spoločnosti ČLS JEP.
 

Zapojiť sa je možné na viacero spôsobov

 
Najlepšie je začať registráciou na webovej stránke www.suchyfebruar.sk, kde nájdete najviac užitočných informácií. 
 
Zapojiť sa môžete aj tak, že predvediete pre Sucháč 2023 svoje umenie. Môžete sa držať svojho talentu alebo skúsiť niečo úplne nové. Dielo potom natočiť, odfotiť, nahrať, napísať, namaľovať, vymodelovať, ale hlavne zdieľať s hashtagmi #nepitjeumenie a #suchyfebruar
 
Tému sprevádza aj grafika od slovenskej výtvarníčky Báry Kmecovej, ktorá sa premietne do všetkých výstupov kampane, vrátane unikátnej oSušky pre kvalitné sušenie. „Tento rok si môžete zasušiť viac, než kedykoľvek predtým. Máme pre účastníkov pripravené tematické oSušky a obrazy s unikátnou autorskou kresbou. Všetkých registrovaných účastníkov tiež opäť prevedieme celým Sucháčom od začiatku až do konca. Kúpou artovej oSušky podporíte našu dlhodobú činnosť na poli osvety, vzdelávania a prevencie rizikového správania,” približuje P. Freimann.
 
Opäť nechýba ani Test nezávislosti, ktorý slúži aj na meranie dopadu kampane a vyplnilo ho už vyše 30 000 ľudí, úspešná skupina na facebooku na zdieľanie zážitkov a rad online aj offline materiálov pre potešenie i osvetu.
 
 
Zdroj: Suchej únor
 

26.1.2023 14:27

Komentárov: 0