Mesto Trnava

Kocky sú hodené: Trnava odovzdala dôležitý projekt ku kandidatúre na Európske hlavné mesto kultúry 2026

Mesto Trnava dokončilo práce na tzv. bidbooku, ktorý je kľúčovým materiálom v snahe získať titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre rok 2026. Ambiciózny kandidačný projekt vypracovaný špeciálne pre 12-člennú porotu sme odovzdali v utorok 15. decembra 2020.

Bidbook je spoločným dielom tímu Trnava 2026, ktorý s cieľom uspieť v historicky najväčšom kultúrnom projekte spojil predstaviteľov Mesta Trnava, Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a zástupcov nezriaďovaných kultúrnych inštitúcií. Jadro tímu tvoria Peter Cagala za mesto, Peter Kadlic za TTSK a Michal Klembara za nezávislú kultúru.

Do spolupráce boli prizvaní aj medzinárodní experti, ktorí ako externí konzultanti pomáhali nasmerovať projekt správne. Jedným z nich bol Holanďan Mattijs Maussen, ktorý sa podieľal už na jedenástich úspešných kandidatúrach na EHMK.

Tvorba bidbooku bola podľa Petra Cagalu veľmi živým procesom, do ktorého vstupovalo veľa ľudí.
„Nevedeli sme úplne presne, kam nás to povedie. Bola to výnimočná skúsenosť aj vďaka Mattijsovi. Po celý čas pomáhal, aby sa postupne vykryštalizovalo to, čo je alebo by mohlo byť naozajstnou esenciou nášho mesta. Bolo veľmi náročné nájsť tému, ktorá zároveň úzko súvisí s Trnavou, je autentická a má európsky rozmer. Napokon sa nám podarilo naratív nášho projektu vydestilovať,” priblížil tímovú prácu na projekte šéf trnavskej kultúry.

Ohľadom esencie Trnavy, ku ktorej postupne tvorivý tím dospel, sú aktéri zatiaľ ticho. Cagala však poodhalil rúško tajomstva, keď povedal, že k výsledku zásadným spôsobom prispel františkánsky mních brat Filip. „Na pohľad marginálne stretnutie s ním pohlo veci zásadne dopredu,” povedal.

Napriek dobrodružne pôsobiacim procesom nenechali aktéri tvorbu bidbooku na náhodu. Aj preto zorganizovalo mesto sériu diskusií zainteresovaných aktérov s odbornou i laickou verejnosťou. Do prípravy vízie sa tak zapojila široká kultúrna obec.

Účastníci na stretnutiach spoznali základnú programovú ideu kandidatúry Trnavy ako aj proces prípravy Stratégie rozvoja kultúry mesta Trnava na najbližších desať rokov. Organizátori zas zmapovali potreby a očakávania ľudí pôsobiacich v umení a kultúre. „Nesmierne cenným bolo zozbieranie nápadov a podnetov súvislosti s kandidatúrou a kultúrnou ponukou v Trnave,” pochvaľoval si participatívne stretnutia Cagala. Mesto k tomu získalo námety na rozvoj kultúrnej infraštruktúry.

Mesto si dalo záležať aj na výslednej kvalite bidbooku. Text projektu napísaný v anglickom jazyku opravoval odborník, ktorý používa tzv. bruselskú angličtinu, a ktorému prešlo rukami už niekoľko bidbookov. Grafickú podobu dokumentu vytvoril skúsený art director Ján Baláž so svojím tímom. 

Trnava si v súťaži o titul skutočne verí. Intenzívnu spoluprácu zástupcov troch inštitúcií považuje Peter Cagala za unikátnu a vníma ju ako výraznú výhodu oproti ostatným kandidujúcim mestám. Za silnú stránku projektu označil aj prístup samosprávy: „Mesto Trnava projekt plne podporuje po všetkých stránkach a vytvára skvelé podmienky, čo sa premietlo do uskutočniteľnosti našej vízie.”
Veľa si sľubuje aj od samotnej témy, ktorú považuje za veľmi autentickú a silnú: „Keď ju dokážeme komunikovať cez umenie a kultúru, bude mať skutočný zásah a výrazný prínos nielen v prezentácii projektu pred porotou.”

Členov poroty bude najviac zaujímať, či má projekt európsky rámec a európsku kvalitu a úroveň. Okrem samotného kultúrneho programu sa bude táto požiadavka týkať aj tém, aktivít, dopravnej infraštruktúry či možností ubytovania. 

„Porota bude rozhodovať aj na základe toho, ako vyriešime určité problémy Trnavy prostredníctvom kultúry – a či navrhované riešenia budú použiteľné pre ďalšie európske mestá s 50 až 100-tisíc obyvateľmi. Dokážu tieto mestá podobným spôsobom aplikovať niektorý z našich programov na riešenie ich problémov? Aj v tomto kladú dôraz na európskosť,” prezradil P. Cagala a dodal, že v rámci tvorby projektu nezabudli ani na udržateľnosť kultúrnej stratégie aj po roku 2026. „Mnohé mestá majú s udržateľnosťou veľký problém. My sa však nesnažíme stavať vzdušné zámky. Chceme priniesť to, čo vie Trnave reálne pomôcť a čo je uskutočniteľné.”

Odovzdaný projekt bude trnavský tím prezentovať vo februári 2021 pred komisiou, ktorá vyberie úspešných kandidátov do druhého kola. „Porotu tvorí desať odborníkov z Európy a dvaja Slováci. Jedným je riaditeľ Fondu na podporu umenia Jozef Kovalčik a druhým Ján Sudzina, ktorý riadil projekt Košice EHMK 2013," priblížil Cagala.

Počas marca navštívi komisia slovenské mestá, ktoré postúpia do druhého kola. Trnava bude mať pripravených veľké množstvo aktivít so silnou vierou, že je stále v hre. 

O všetkom bude rozhodnuté v novembri budúceho roka, keď komisia vyberie Európske hlavné mesto kultúry 2026. Ak ním bude Trnava, postupne sa rozširujúci tím čaká množstvo práce, aby sme titul mohli hostiť s hrdosťou a v plnej kráse. 

Trnava môže ožiť kultúrou v rozsahu a kvalite, ako sme doteraz nezažili. Titul by priniesol významné investície do kultúrnej infraštruktúry a zviditeľnili by sme sa na mape Európy. Nastal by rozvoj kreatívneho priemyslu a cestovného ruchu nielen v meste, ale aj v širšom regióne. Veríme, že sa nám tento ambiciózny cieľ podarí uskutočniť.

15.12.2020 14:21

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová