Mesto Trnava

Lávka na Starohájskej je zrevitalizovaná. Na jarnú premiéru sú už pripravené nové stromy, kríky, popínavky a tisícky trvaliek

Ozelenenie lávky na Starohájskej ulici je hotové. Aj keď v decembrovom počasí sa zatiaľ zelenajú len konštrukcie pre popínavé rastliny a nik nezainteresovaný by neuhádol, že na výsadbu bolo použitých okrem deviatich stromov takmer 200 kríkov, 1 819 ozdobných tráv, 1 483 trvaliek, 63 popínavých rastlín a 850 cibuľovín, prvých kvetov sa tam možno dočkáme ešte koncom tejto zimy. V nových nádobách na zeleň sa na svoju premiéru pripravuje dvadsaťštyri kríkov jazmínu nahokvetého, ktorý rozkvitá množstvom zlatožltých kvietkov už v prvých slnečných februárových dňoch.

Sekundovať mu budú štyri stovky krokusov, ktoré už v minulých rokoch úspešne ohlasovali blízky koniec zimy aj na viacerých trávnatých plochách v centre Trnavy.
V nových veľkých nádobách na lávke sú zasadené tri javory, šesť briez previsnutých a dva bielo kvitnúce muchovníky, vyše sedemdesiat žltých ľubovníkov a takmer stovka pôdopokryvných, bohato kvitnúcich ružových ruží. Prechod medzi modrou a žltou tam vytvoria žlto panašované šalvie, o modrý akcent sa v podraste postará zimozeleň a štruktúru výsadby opticky zmäkčí ostrica, ktorá počas sezóny mení svoje sfarbenie od jarnej sivozelenej cez letnú pieskovú žltú až po zimnú bronzovú. V menších drevených nádobách pri múre polikliniky sú vysadené ozdobné trávy, pavinič a brečtan.
Náročnú úlohu vyšplhať sa po zelených konštrukciách až hore na lávku dostal ovíjavý pohánkovec čínsky, ktorý v priaznivých podmienkach dokáže za rok vyrásť aj o štyri metre. Partnera mu bude robiť pavinič päťlistý, známy krásnym červeným jesenným sfarbením.
Pod lávkou pribudlo k pôvodným brezám ďalších šesť vysokých briez. V trvalkových záhonoch, ktoré sú upravené tak, aby mohli absorbovať dažďovú vodu stekajúcu z chodníkov, na jar postupne rozkvitnú narcisy a ozdobné cesnaky. V kompozícii výsadby dominujú rôzne druhy vyšších okrasných tráv. Jemné ružovkasté, neskôr až striebristé metliny smlzu a červenkasté kvety ozdobnice čínskej vhodne doplnia sivostrieborné kry perovskií s voňavými, dlho kvitnúcimi modrofialovými kvetmi. Rôzne výškové úrovne vytvoria oceľovo modrá kostrava a bezkolenec modrý. Striebristé tóny podčiarkne a štruktúry záhona rozhojní ružovo kvitnúci čistec vlnatý, modrú posilní šalvia hájna, purpurové akcenty doplní echinacea a na jeseň príde aj čas ružových astier. Vo farebnej kompozícii nebude chýbať ani zlatožltá tráva metlica a v spodnej úrovni záhonov sa uplatní nízky, na žlto kvitnúci rozchodník.  
Cieľ, ktorý chce mestská samospráva dosiahnuť na sedem metrov širokej, frekventovanej a v lete takmer celý deň oslnenej lávke, je vyjadrený aj v samotnom názve projektu: Mestá odolné na dopady zmeny klímy – Ozelenenie a tienenie lávky na Starohájskej ulici. Veľká plocha zelene, ktorá na lávke a v jej blízkosti postupne pribudne, bude mať nielen estetický, ale aj významný klimatický efekt. Kým dorastú popínavky na konštrukciách do potrebnej výšky, aby mohli na lávke suplovať úlohu stromov, možnosť krátkodobého odpočinku v tieni poskytnú chodcom aj cyklistom pergoly s drevenými lamelami naklonenými tak, aby zachytili čo najviac slnečných lúčov.
Na realizáciu tohto projektu získalo Mesto Trnava 421 914,02 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celková suma dosiahla približne 475 056 eur, rozdiel je financovaný z mestského rozpočtu.


K pôvodným brezám pod lávkou pribudlo ďalších šesť. Už teraz sú dosť vysoké a keď sa šťastlivo ujmú, ich klimatický efekt bude citeľný.


Na budúci rok v júli už asi Baziliku sv. Mikuláša z tohto miesta neuvidíme, ale vynahradí nám to pohľad na rozkvitnuté ružové ruže.


Kučery tejto ostrice pôsobia esteticky počas celého roka. Ešte sú sivozelené, ale postupne zmenia farbu na pieskovú a mráz ich sfarbí do bronzova.


Vieme, že voňavej šalvii sa na slnečných miestach dobre darí. Lenže tá, ktorú máme vysadenú pri poliklinike, nie je obyčajná, ale zlatá. S jej zlatožlto panašovanými listami budú pekne kontrastovať modrofialové kvety.


Zimné slnko nepáli, iba príjemne hreje. Ale už teraz špekuluje, ako na jar prepchá cez pergoly svoje lúče. 


S týmto si však slnko asi neporadí. Drevené lamely na pergolách sú tak natočené, aby slnečné lúče cez ne neprešli.

Foto: eu

 

 

16.12.2019 17:58

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?