Mesto Trnava

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm ponúkne 29. septembra v kine Hviezda najlepšie dokumentárne filmy

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm ponúkne v stredu 29. septembra v kine Hviezda v Trnave najlepšie dokumentárne filmy i diskusiu s vedením mesta a odborníkmi o zmenách klímy. 

Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia – konzum. Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia dobré úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie ochrániť a autá priblížiť k živobytiu a blízkym. V novej kampani sa filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu. 

Festival sa začína filmom Múdrosť veľrýb. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. V krásnom filme podrobne preskúma ich život, začiatok premietania je o 16.00 h.

Program festivalu pokračuje diskusiou Trnava, sme pripravení na zmenu klímy? Návštevníci festivalu môžu od 17.00 h diskutovať so zástupcami mesta a odborníkmi v tejto oblasti, a dozvedia sa, ako môže Trnava reagovať na najväčšiu globálnu hrozbu súčasnej doby.

Nepoškodenú prírodu môžete od 19.00 h sledovať na panenskom ostrove Bioko vo filme Stratení králi Bioka. Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý má väčšiu rozmanitosť druhov než akékoľvek iné miesto na Zemi. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete mandril čiernotváry. 

Film Čokoládové srdce temnoty, ktorý sa začína o 20.00 h, bude najemotívnejším filmom festivalu. V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel na základe tlaku mimovládnych organizácií zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Vykorisťovanie detí  pri zbere kakaových  bôbov však pokračuje ešte aj v súčasnosti. 

PROGRAM:

Udalosť na Facebooku

16.00 - 17.00 h  
Múdrosť veľrýb 

17.00 - 18.30 h
Diskusia mimo plátna: Trnava, sme pripravení na zmenu klímy?  

19.00 - 20.00
Stratení králi Bioka 

20.00 - 21.00 h
Čokoládové srdce temnoty

Vstup na festival je voľný.

Foto: Múdrosť veľrýb
zdroj:www.cfsd.sk 

Foto: Stratení králi Bioka
zdroj: www.cfsd.sk 

Foto: Čokoládové srdce temnoty
zdroj: www.ekotopfilm.sk 

22.9.2021 15:04

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?