Mesto Trnava

Nápis #TRNAVA sa vráti na pešiu zónu

Pandémia koronavírusu na čas pribrzdila život v našom meste, s trochou kreativity sa však vieme vysporiadať aj s obmedzeniami, ktoré preventívne opatrenia priniesli. Hoci tento rok nebolo možné usporiadať obľúbený happening maľovania nápisu #TRNAVA na Hlavnej ulici, naše mesto o svoju už tradičnú dominantu nepríde ani tento rok.

„Na tvorbu piateho trnavského hashtagu sme oslovili nových umelcov, ktorí ponúknu vlastnú kreatívnu víziu. Jednotlivé znaky maľujú u seba doma, do finálneho nápisu na pešej zóne ich spojíme začiatkom júna,“ hovorí Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, ktorý stojí za nápadom i realizáciou deväťmetrového symbolu Trnavy.

Ján Baláž, kurátorský dohľad projektu a zároveň jeden zo zapojených umelcov, dodáva:
„Majster sa ukáže v obmedzení, ktoré vie naštartovať kreatívneho ducha. Výtvarníkom sme vybrali spoločnú farebnú paletu, čo má na jednej strane prispieť k skvalitneniu diskusie o ilustrácii vo verejnom priestore a zároveň máme snahu vytvoriť z nápisu #TRNAVA formálne kompaktné a harmonické dielo. Umelci mali voľnú ruku vo výbere motívu a jeho spracovaní. Zaujímavosťou je, že všetci sa okrem umeleckej venujú aj knižnej či detskej ilustrácii, alebo sa pohybujú vo sfére komerčnej tvorby. Sú preto zvyknutí pracovať nielen s vlastnými víziami, ale aj s očakávaním zadávateľa či publika, a vedia vytvoriť dielo, ktoré funguje v konkrétnom priestore, estetizuje ho a divákovi ponúka príjemnú pauzu v pretekoch dňa na zamyslenie sa a vnímanie vlastných emócií. Takúto oázu podnetov ponúkne tento rok aj nápis #TRNAVA.“

V období, keď sa po prísnych preventívnych opatreniach opäť pomaly vraciame k normálnemu životu a pobytu mimo štyroch stien, isto aj originálny, farebný trnavský hashtag prispeje k lepšiemu pocitu a nálade pri prechádzke centrom mesta. Nezabudnite sa s ním odfotiť a ak budete svoje zábery zdieľať na sociálnych sieťach, pripojte aj označenie #TRNAVA.

Trnavský hashtag 2020 vytvoria:

# Žaneta Aradská z Komárna | bit.ly/2TDvz4u
T Hedviga Gutierrez z Levíc | bit.ly/3cubVRb
R Michal Sivko z Trnavy | bit.ly/2IfvwGQ
N Ján Baláž z Pastuchova | bit.ly/3cqk1dH
A Filip Horník zo Smoleníc | http://bit.ly/2PLtDpH
V Adela Režná z Myjavy | bit.ly/32Mq33I
A Nikoleta Gajarová z Trnavy

 
Nápis #TRNAVA je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach. Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje. Hlavnou myšlienkou trnavského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme. Tento nápad čerpá inšpiráciu zo zahraničia a snaží sa vizuálne pútavou formou hovoriť o tom, že hrdosť na to, odkiaľ pochádzame, môže byť súčasťou našej identity.

Trnavské hashtagy 2016 - 2019:

Foto: Peter Cagala
 

22.5.2020 15:18

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?