Mesto Trnava

Nový dláždený chodník na Hospodárskej bude pre mesto vhodnejší aj z ekologického hľadiska

Popraskaný asfalt chodníka na Hospodárskej ulici bude čoskoro minulosťou. Mestská samospráva v týchto dňoch realizuje jeho kompletnú rekonštrukciu na úseku od križovatky so Študentskou ulicou po križovatku s Ulicou Andreja Sládkoviča. Práce na tejto časti by mali byť hotové do konca mája, v júli sa začne rekonštrukcia chodníka od Sládkovičovej po Hospodársku 4.

Dôvodom na rekonštrukciu chodníka bol najmä jeho zlý technický stav, pre rozsiahle praskliny, prepadliny a pľuzgiere už nespĺňal požiadavky na bezpečný pohyb chodcov. Nový chodník zo svetlosivej  betónovej dlažby bude pre mesto vhodnejší aj z ekologického hľadiska, lebo v porovnaní s asfaltom dokáže zadržať určité množstvo zrážkovej vody a menej sa prehrieva.
Pôvodný povrch chodníka z liateho asfaltu aj s podkladovým betónom na ploche 1 800 m2 je odstránený. Na jeho miesto sa nanášajú priepustné podkladové vrstvy z drveného štrku a na ne sú ukladané dlaždice s rozmermi 200x100x60 mm. Chodník je lemovaný záhonovým obrubníkom, plochy zelene dotknuté stavbou sú uvádzané do pôvodného stavu. Predpokladané náklady na rekonštrukciu tohto šesťstometrového úseku sú približne 100 000 eur.
Súčasťou rekonštrukcie ďalšieho úseku bude bezbariérová úprava autobusovej zastávky, doplnenie nástupnej plochy varovným a vodiacim pásom dlažby pre nevidiacich a slabozrakých, doplnenie a vytvorenie dvoch nových plôch zelene, rozšírenie parkovacieho pásu o dve kolmé miesta a vybudovanie bezbariérového spoločného priechodu pre chodcov a cyklistov.


Dlažba na štrkovom podloží na rozdiel od asfaltu zadrží časť zrážkovej vody a menej sa prehrieva.


Rekonštrukčné práce komplikujú chodcom pohyb na tejto strane ulice. Mestská samospráva ďakuje všetkým za toleranciu a porozumenie. 


Úsek od Študentskej po Sládkovičovu má byť hotový do konca mája.

Foto: E. Ursinyová
 

 

 

Lokalita

GPS:
N 48.37517849601184 / E 17.582497897314397

22.5.2018 18:22

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?