Mesto Trnava

Piatky a soboty budú v centre Trnavy patriť Mestskému trhu, začíname 10. júna

Nakúpiť si sezónnu zeleninu a ovocie, domáce dobroty, remeselné výrobky, bylinky či kvety, prehodiť pár milých slov s predajcami a stretnúť známych – to je pravá trhová atmosféra, ktorá robí z obyčajného nákupu príjemný zážitok. Od piatku 10. júna 2022 si ju užijeme priamo v centre mesta. Mestský trh sa po takmer sto rokoch vráti na svoje pôvodné miesto a okrem tradičnej ponuky, ktorú poznáme z trhoviska na Spartakovskej, so sebou prinesie aj nové možnosti.

Mestský trh sa bude konať vždy v piatky a soboty od 7.00 do 11.00 h v centre Trnavy – primárne na Trojičnom námestí. Počas konania iných podujatí budú stánky stáť na Hlavnej, Divadelnej, prípadne Hviezdoslavovej ulici. Rozloženie trhu bude v daný deň vyznačené na infotabuliach, kde návštevníci okrem mapky nájdu aj vysvetlivky k označeniu predajcov. Farebné rozlíšenie im pomôže zorientovať sa v tom, odkiaľ ich sortiment pochádza.

Tí, ktorí si všetko dopestujú sami, budú mať tabuľku so zelenou farbou. Tzv. samopestovatelia s dokupom budú žltí, obchodníci tyrkysoví. Ostatní (napr. predajcovia kávy či občerstvenia) budú označení červenou.

„S predajcami osobne komunikujeme, pripravili sme pre nich aj manuál, v ktorom nájdu všetky potrebné informácie o presune trhu do centra mesta a fungovaní na novom mieste. Robíme všetko pre to, aby sme im poskytli čo najlepšie podmienky. Počas prvého roka pre nich navyše budeme rozkladať predajné stoly aj slnečníky bezplatne, ráno si nájdu všetko pripravené,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.

Režim Mestského trhu – piatky a soboty doobeda – vychádza zo skúseností. „Vyťaženosť a obsadenosť trhoviska pod Mestským zimným štadiónom bola každým rokom nižšia. Hoci sa predávalo okrem nedieľ a pondelkov každý deň v týždni, najviac predajcov chodilo práve v piatky a soboty,“ hovorí Lenka Klimentová, riaditeľka Správy majetku mesta Trnava (SMMT), mestskej organizácie, ktoré trhovisko spravuje. Po novom zriadila SMMT pozíciu správcu Mestského trhu, ktorý bude počas jeho konania fyzicky prítomný a bude dohliadať na jeho fungovanie.


Trh v centre mesta? Trnava ho má už roky – má prívlastok kvetinový a koná sa raz ročne pod názvom Májový kvet. Čoskoro však pribudne aj klasický mestský trh s rôznymi lokálnymi produktami na dva dni v týždni.

A prečo je trh v centre mesta lepší než pod zimným štadiónom? „Hlavnými dôvodmi presunutia trhu sú sprístupnenie ponuky menších lokálnych predajcov väčšiemu počtu ľudí a zatraktívnenie trhoviska a zároveň aj centra mesta. Trh v kulisách historického jadra Trnavy so všetkými jeho možnosťami bude mať neporovnateľne väčšiu pridanú hodnotu oproti tomu na sídlisku uprostred áut a bytoviek. V mnohých krajinách sú trhy v centre miest veľkým lákadlom pre domácich aj turistov. Táto zmena pozdvihne mestský trh na úplne novú úroveň,“ vysvetľuje primátor. 

Ani tí, ktorí si na príjemné prostredie trhu nepotrpia a ide im len o nákup väčšieho množstva tovaru, sa nemusia obávať, že bude pre nich nové miesto nekomfortné. S ťažším nákupom pomôžu vozíky, ktoré sa budú dať na mieste zapožičať. V okolí centra mesta je aj dostatok parkovacích miest, pričom v sobotu sa parkovné neplatí.

O tom, že trh do centra patrí, sa mohli presvedčiť aj návštevníci Májového kvetu, ktorý pred pár dňami premenil Trojičné námestie a časť Hlavnej ulice na kvetinový rínok. Malú generálku na ňom malo aj niekoľko predajcov z terajšieho trhoviska. Vyskúšali si predajné stoly a slnečníky, ktoré budú súčasťou nového trhu, a obslúžili množstvo spokojných zákazníkov.

Premiéra Mestského trhu na Trojičnom námestí sa uskutoční už o dva týždne. Mesto Trnava srdečne pozýva všetkých, aby sa v piatok či v sobotu prišli pozrieť na širokú ponuku sezónnych výrobkov a podporili lokálnych pestovateľov a predajcov.


Podobne ako počas Májového kvetu zaplnia Trojičné námestie stánky s ovocím, zeleninou a inými dobrotami aj počas Mestského trhu.


Trh prinesie do centra mesta farby, vône i chute.


Tešíme sa na vás 10. a 11. júna od 7. do 11. hodiny a potom každý piatok a sobotu v centre mesta!

 

Foto: Martin Hesko

27.5.2022 15:31

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová