Mesto Trnava

Postmoderná poézia v Berlineri

Druhý Literárny večer v BerlineriDKP sa uskutoční v utorok 21. októbra so začiatkom o 19. hodine. Tentoraz bude zameraný na postmodernu, či už obsahom, alebo spájaním poézie s inými formami umenia. Predstavíme si aj zahraničného hosťa, maďarskú autorku Kingu Toth, z Bratislavy príde Vlado Šimek s hudobníkom Herzogom Herzogom a strednú generáciu zastúpi Karol Chmel.
Kinga Toth je mladá maďarská poetka žijúca v neďalekom Sárvári. Pôsobí ako fililogička a učiteľka nemeckého jazyka a literatúry, žurnalistka a editorka art magazínu Palócföld. Venuje sa aj ilustrácii. Doteraz jej vyšli zbierky ZSÚR (2013) a All Machine (2014). Tvorí takzvanú vizuálnu i zvukovú poéziu. V jej tvorbe teda majú zvukové a vizuálne vnemy silné postavenie. Podieľala sa aj na viacerých hudobných projektoch so slovenskými autormi.
Karol Chmel patrí do strednej generácie slovenských básnikov. Vyšlo mu už viacero zbierok, posledná s názvom Batéria práve v tomto roku. Jeho básne boli preložené do deviatich jazykov. Aj sám sa venuje prekladateľstvu s niekoľkých slovenských jazykov. Kritika ho označuje za postmoderného básnika. Pochádza zo Zvolena, žije v Bratislave, kde pracuje ako redaktor vydavateľstva Kalligram.
Vlado Šimek už nie je v Trnave neznámy autor. Tentoraz predstaví spolu s Herzogom Herzogom ich spoločný projekt. Šimek číta, Herzog hrá. Snažia sa o spojenie poézie s elektronickou hudbou, ktoré by malo oživiť niekedy možno nudné autorské čítania. Texty a prejav Vlada Šimeka sú zmesou pátosu, neskrývanej arogancie, pózy, ale aj nehy a veľkej životnej pravdy nevyhýbajúcej sa ani najtemnejším stránkam človeka a spoločnosti a nie inak je na tom aj hudba Herzoga Herzoga.

Podrobnosti o podujatí nájdete v udalosti na facebooku .

 

Dočasný kultúrny priestor Berliner sa nachádza na Pekárskej 40, v bývalom dome Akadémie vzdelávania. Ide o projekt občianskeho združenia Publikum.sk, ktorý bude fungovať pokým sa neotvorí kultúrne centrum Malý Berlín.


Zväčšiť mapu

Tlačová správa OZ Publikum

20.10.2014 11:59

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová