Mesto Trnava

Potulky malým Rímom za krásami, príbehmi, tajomstvami a osobnosťami nášho mesta

Slnečné lúče už zohrievajú hrubé múry starého kráľovského mesta, ako zlaté nite prenikajú vitrážami do tajomného prítmia kostolov, zlátia pouličnú dlažbu a menia na drahokamy vodu kráľovskej fontány. Je tu opäť čas na dobrodružné letné výlety za hranice nášho poznania, na známe i neznáme, blízke a zároveň vzdialené miesta za príbehmi, faktami aj mýtmi z histórie Trnavy. Je správny čas na obľúbené Potulky Malým Rímom, ktoré aj tento rok pre vás pripravila v júli a v auguste mestská samospráva. 

Každá potulka sa začne v nedeľu o 15.30 h pri mestskej veži, s výnimkou mimoriadnej potulky, ktorá má štart v piatok 7. augusta o 15. hodine pred vstupom do vojenského archívu.
Ako sa na začiatku leta patrí, téma prvej júlovej potulky je poriadne horúca. Reč bude o veľkých požiaroch, ktoré dramaticky menili tvár nášho mesta, aj o histórii a súčasnosti požiarnej ochrany.
Chodíme okolo nich, ale nie vždy poznáme ich zmysel. Tak ako v minulosti, keď gramotnosť nebola samozrejmosťou, aj dnes sú pre mnohých z nás latinské nápisy zahalené rúškom tajomstva. Na druhej júlovej potulke rozlúštime odkazy, ktoré nám vo forme latinských skratiek, symbolov a nápisov na historických budovách zanechali naši predchodcovia.
Tretia potulka nám ponúkne symbolické letné osvieženie. Povedie po stopách riečky Trnávky, vďaka ktorej bolo územie nášho mesta od nepamäti úrodným miestom vhodným pre život. Časy, keď voľne pretekala historickým centrom, si dnes už miestami pripomíname iba tvarom a skladbou kvetinových záhonov. Zaujímavosti z rôznych častí jej toku sú však súčasťou našej histórie.
Viete si predstaviť, že žijete uprostred mesta v chalúpke z dreva, prútia a hliny, napoly zahĺbenej do zeme? Čo je pre nás takmer nepredstaviteľné, bolo pre prvých Trnavčanov samozrejmosťou. Posledná júlová potulka nám sprostredkuje premeny trnavského meštianskeho domu od zrodu mesta až po súčasnosť a zároveň čo-to prezradí aj o módnych vplyvoch, ktoré sa občas na jeho vzhľade podpísali.
Prvá augustová potulka venovaná 380. výročiu Trnavskej univerzity povedie do minulosti aj súčasnosti tejto historicky významnej vzdelávacej inštitúcie. V istom zmysle s ňou bude súvisieť aj druhá augustová potulka do Vojenského archívu, ktorá nám ponúka unikátnu možnosť nahliadnuť do nedostupného objektu veľkolepého areálu bývalej Trnavskej univerzity a zároveň s informáciami o histórii a súčasnosti vojenského archívnictva. 
Odpoveď na otázku, kde a do čoho strieľali trnavskí ostrostrelci, budeme hľadať na tretej augustovej potulke po miestach, kde v minulosti stála trnavská strelnica. Potulka sa skončí v Západoslovenskom múzeu pri jedinečnej zbierke zreštaurovaných ručne maľovaných terčov s rozličnými historickými výjavmi.
Štvrtý výlet do minulosti nám pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra priblíži významné štúrovské osobnosti Trnavy.
Posledná augustová potulka upriami našu pozornosť na trnavské historické portály. Vídame ich takmer každodenne, zvykli sme si na ich vzhľad a možno ani nevnímame ich tiché posolstvá o príbehoch voľakedajších staviteľov či majiteľov budov.
Srdečne vás pozývame, poďte s nami za tajomstvami, krásami a príbehmi nášho Malého Ríma.
Vstupenky na potulky si môžete kúpiť v TTi v mestskej veži.
Podrobný program nájdete na tomto letáčiku:

Lokalita

GPS:
N 48.377751144630764 / E 17.585566344427434

19.6.2015 17:00

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?