Mesto Trnava

Trnavský včelársky festival prinesie vôňu medu a upriami pozornosť na dôležité ekologické témy

Včelársky trh, tvorivé workshopy, prednášky o včelách, včelárstve a apiterapii, teda o liečbe včelími produktami – to všetko ponúkne septembrový Trnavský včelársky festival. Od piatku 11. do nedele 13. septembra 2020 sa môžu návštevníci tešiť na jedinečný program na trnavskej radnici na Hlavnej 1.

„Toto podujatie je určené pre všetkých včelárov či priateľov včiel i pre milovníkov prírody a sladkého medu. Vstupné je zdarma, no každý z návštevníkov nás môže podporiť kúpou balíčka semiačok za jedno euro. Zazelenením svojej záhradky kvetmi potom môžu pomôcť včielkam,“ hovorí Martin Štrbka, spoluorganizátor festivalu.  

Program pre malých i veľkých je skutočne pestrý, festival však okrem zábavy ponúkne aj príležitosť dozvedieť sa niečo nové nielen o včelách, ale aj o nesmierne dôležitej téme ochrany životného prostredia, ktorá s včelárstvom úzko súvisí.

„Rok 2020 je pre včelárov jedným z najhorších v histórii. Prišiel po niekoľkých rokoch, ktoré môžeme označiť za nepriaznivé. Život včelám a včelárom komplikujú rýchlo postupujúce klimatické zmeny, monokultúry, malá pestrosť potravy a obrovské množstvo toxických látok v ich prostredí. Na to nadväzuje množstvo starých aj nových ochorení, parazitov a predátorov. Včelárske remeslo sa tak ocitlo v existenčnej kríze a ak chceme, aby prežilo v životaschopnej podobe, musíme mu dať novú víziu, ukázať cestu, ako ďalej,“ dodáva M. Štrbka.

Práve včely sú totiž prvým signalizátorom, že niečo je zle. Ak hromadne vymierajú, je situácia nanajvýš alarmujúca. Festival chce preto upriamiť pozornosť verejnosti na tento problém a vytvoriť priestor na zdieľanie poznatkov a skúseností medzi odborníkmi zo včelárskej obce.

 „V Trnave sa intenzívne zaoberáme otázkou klimatických zmien a podnikáme kroky na zmiernenie ich dopadov. Nadviazali sme spoluprácu so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou i Národným lesníckym centrom, chceme obnoviť tradíciu agrolesníctva a realizujeme množstvo opatrení súvisiacich so zmenou klímy a zhoršujúcim sa stavom životného prostredia. Všetky tieto oblasti v konečnom dôsledku so včelami a včelárstvom úzko súvisia, preto je dôležité spájať sily a spoločne hľadať riešenia na odbornej úrovni,“ uviedol primátor Trnavy Peter Bročka.

Súčasťou trojdňovej akcie bude konferencia Budúcnosť včelárstva v dnešnej agrárnej krajine, na ktorú prijali pozvanie minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana. Po piatkovej konferencii sa otvorí cyklus prednášok pre širokú verejnosť v priestoroch zasadačky mestského zastupiteľstva na radnici.

Iveta Krajňáková porozpráva o liečivej sile včiel a včelích produktov. Skúsenostiam i novým trendom v prírodnej liečbe sa bude venovať propagátorka apiterapie Anastázia Černáková.
Marián Mečiar povedie workshop odlievania voskových medzistienok a vystúpi s prednáškou zaoberajúcou sa včelím voskom.

Ako si vyrobiť voskové obrúsky, ktorými môžete nahradiť plastové sáčky, vás naučia manželia a nadšení včelári Viazankovi zo Zabudišovej. Dozviete sa tiež veľa zaujímavostí o živote včiel a blahodarnom pôsobení ich produktov na zdravie. Deti si zase môžu vyskúšať výrobu voskových sviečok s Dušanom a Máriou Puspokyovcami.

V stánkoch na nádvorí radnice nájdete lahodné výrobky z medu z blízkeho i ďalekého okolia. Okrem ochutnávok medoviny sa však môžete tešiť aj na kulinárske umenie Janky Štrbkovej, ktorá bude pripravovať nepečený medový cheesecake a rýchle plnené medovníky.

Navyše, počas trvania Trnavského včelárskeho festivalu môžete využiť zľavnené vstupné na mestskú vežu. Predpoveď sľubuje pekné počasie, výstup na dominantu Trnavy a výhľad až na Malé Karpaty určite príjemne doplní tri festivalové dni s vôňou medu a medoviny.

Otváracie hodiny Mestskej veže:

Pondelok – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod. (posledný vstup o 17.30 hod.)

 

Kompletný program festivalu nájdete na stránke tvf.yetti.sk.

 

10.9.2020 12:52

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?