Mesto Trnava

Zažite päť jedinečných večerov na Trnavskom Jazzyku

Od pondelka 11. júla 2022 môžete v Trnave opäť zažiť päť jedinečných večerov s džezom priamo na pešej zóne, pod platanmi Nádvoria alebo v mestskom amfiteátri. Na Jazzyku zaznie všetko - od klasického mainstreamu cez fusion, funk, soul, world music po súčasný džez. Súčasťou festivalu sú aj divadelné predstavenia, či hudobné workshopy. Všetky koncerty majú vstup voľný.

O nasiakavosti džezu inými žánrami presvedčí na pódiu hneď v prvý večer 11. júla o 20.00 h hudobné zoskupenie Vlčie maky, ktoré veľmi citlivo preklápa živelný slovenský folklór z Podpoľania a Horehronia do džezového aranžmánu. V jedinečnej džezovej úprave tak môžete v ich podaní počuť piesne ako Šlo dievča do hájička či Na Kráľovej holi.
Do brazílsko-tanečných rytmov zas vtiahne v rámci festivalu nadšencov hudby energický tandem S.P. Bartus & Brasil Jazz Unit. Na festivale vystúpia v utorok o 20.00 h.
Na Jazzyk prijal tento rok pozvanie aj izraelský skladateľ a multiinštrumentalista s menom Adam Ben Ezra, ktorý predvedie v stredu 13. júla o 20.00 h veľmi živé džezové variácie s kontrabasom. Talent tohto umelca zachytilo už aj BBC News či Time Magazine.

Určite si nenechajte ujsť ani silný hudobný projekt Fúzie, s ktorým vystúpi Zuzana Mikulcová. Do Trnavy prinesie dotyk pop-soulu a elektroniky a vznikol ako spolupráca viacerých renomovaných hudobníkov. Hudbou ako najuniverzálnejším dorozumievacím prostriedkom sa snaží o spoločenskú aj ľudskú fúziu, ako aj o fúziu rôznych kultúr a jazykov.

Vyvrcholením tohtoročného Jazzyka bude rozhodne fenomenálny Tigran Hamasyan, ktorý do Trnavy príde so svojim najnovším projektom StandArt. Bude to posledný koncert Jazzyku v piatok 15. júla o 20.45 h. Klavirista a skladateľ spája jazzovú improvizáciu s bohatou folklórnou hudbou jeho rodného Arménska. Ako jeden z najvýraznejších „jazz-meets-rock“ klaviristov svojej generácie vie svojou interpretáciou uchvátiť v komornom divadle, aj na veľkých open-air festivaloch.

Pred koncertom Tigrana Hamasyana bude patriť pódium skvelým ALTAR Quintet. Vystúpia so svetoznámym americkým spevákom, JD Walterom, ktorý je za svoj progresívny prístup k hudbe uznávaný medzi najväčšími džezmenmi. Opakovane zdieľal pódia s mnohými hudobnými legendami, je pravidelným hosťom na newyorskej scéne a na prestížnych svetových festivaloch. Na konte má vyše sto nahrávok a jeho posledný album Dressed in a song poskytuje intímnu, vynaliezavú zbierku štandardov a originálov.

Mesto Trnava sa môže pochváliť jedným z najväčších a najuznávanejších jazzových festivalov na Slovensku. Po vzore veľkých európskych miest, prinášame festival úplne zdarma, a to aj vďaka partnerom ako je TTSK, podpore FPU, ambasád, či Nádvoria - priestoru súčasnej kultúry. Trnava sa tak propaguje aktívnym spôsobom, čoho dôkazom sú návštevníci z celého Slovenska.
Snažíme sa, aby džez nebol vnímaný ako menšinový žáner, ale aby ľudia v Trnave jednoducho stretli hudbu len tak na ulici, započúvali sa a nechali ju na seba pôsobiť,” hovorí Peter Cagala, riaditeľ festivalu. A práve všetky odtiene jazzu prinášajú do nášho mesta nevšednú hudobnú energiu, ktorou sa môžete nechať strhnúť. Nie je nič výnimočné vidieť na našich koncertoch aj rodiny s deťmi, ktoré sa na chvíľu zastavia a spoločne si užívajú kvalitnú hudbu naprieč generáciami. Aj toto je jedna z aktivít v rámci kultúrnej politiky mesta Trnava, ktorej cieľom je ponúknuť bohatú kultúrnu ponuku dostupnú všetkým obyvateľom a návštevníkom mesta.”

Neskoršie večery 19. ročníka festivalu budú patriť opäť obľúbeným DJ-ským setom, ktoré sú príjemnou fúziou tanečnej hudby a debát s priateľmi pod korunami stromov. Vždy o 21.15 h roztočí svoje horúce vinyly na Nádvorí jeden zo štvorice pozvaných: DJ Spinhandz, Ghostly Silent, DJ Sosidz a DJ Foolk.

Kompletný program festivalu


Tigran Hamasyan

TS: Zaži v Trnave

7.7.2022 8:53

Komentárov: 0