Mesto Trnava

Zima môže prísť, Trnava je pripravená

Sezóna zimnej údržby sa v Trnave oficiálne začína 1. decembra a končí sa 28. februára, v praxi však začiatok i koniec záleží na poveternostných podmienkach. Tento rok sa s úpravami zjazdnosti a schodnosti komunikácií začalo už v piatok 26. novembra.

„Vzhľadom na silný dážď počas dňa a predpoveď mínusových teplôt v noci sme od polnoci monitorovali zjazdnosť a schodnosť a nad ránom sme dvomi chodníkovými sypačmi posypali lávky pre peších, pretože namŕzali,“ hovorí riaditeľka Mestských služieb mesta Trnava Andrea Tomašovičová.

Na túto sezónu je v meste pripravených 23 zásahových a pomocných vozidiel a mechanizmov a 488 ton posypového materiálu, z toho 228 ton chemického, teda priemyselnej soli, a 260 ton inertného materiálu – drveného kameniva. Zásoby sa budú dopĺňať priebežne podľa potreby.

Zimnú údržbu zabezpečujú predovšetkým spoločnosti STEFE Trnava a I.P.R. Pezinok, ktoré majú územie mesta rozdelené na rajóny. S pomocnými službami ako dočisťovanie ostrovčekov križovatiek, ručné a strojné čistenie zastávok či lávok pre peších a pod. vypomáhajú Mestské služby mesta Trnava (MSMT). Rozsah, spôsob a zabezpečenie zimnej údržby sa riadi operačným plánom, ktorý je zverejnený na webstránke samosprávy.

Trnavská samospráva prichádza tento rok prostredníctvom Mestských služieb s novinkou – centrálnym dispečingom zimnej údržby. Jeho úlohou je jednak získavanie a spracovávanie informácií o stave a predpovediach počasia a výstrahách podľa meteorologických pozorovaní, monitoring stavu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev, riadenie výkonu zimnej údržby na spravovaných komunikáciách a koordinácia opatrení v mimoriadnych poveternostných podmienkach, a zároveň komunikácia s verejnosťou o situácii v meste z hľadiska plynulosti dopravy a zjazdnosti a schodnosti verejných komunikácií.

Dispečersko-spravodajská služba bude spustená 1. decembra, občanom bude k dispozícii na e-mailovej adrese dispecing.zu@msmt.trnava.sk, kam bude možné zasielať aj svoje pripomienky či návrhy.

„Robíme všetko pre to, aby komunikácie boli čo najbezpečnejšie a dopady nepriaznivého počasia na život v meste čo najmiernejšie. Hoci nemôžeme byť na všetkých miestach naraz, robíme maximum a prosíme ľudí o trpezlivosť a pochopenie. Dôležitá je aj ohľaduplnosť a obozretnosť na strane vodičov i chodcov, obzvlášť počas intenzívneho sneženia či poľadovice,“ upozorňuje A. Tomašovičová.


Prípravy na zimu (foto: pb)

30.11.2021 9:02

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?