Mesto Trnava

Zimná Zóna bez peňazí sa tento raz uskutoční na radnici

V Trnave bude už tretia, tento raz Zimná zóna bez peňazí. Stane sa súčasťou celoslovenského podujatia, do ktorého sa v sobotu 29. novembra zapojí 60 miest na Slovensku.
Zimná zóna bez peňazí sa uskutoční v severnom krídle trnavskej radnice. Trnavčania môžu opäť priniesť pekné veci, ktoré majú stále hodnotu, ale ich už nepoužívajú. „Uvítame školské potreby, zachovalé zimné oblečenie, ktoré nie je staršie ako 5 rokov, knihy, šperky, hračky, drobné kuchynské potreby či bytový textil,“ vymenúva Lenka Juríková, jedna z organizátoriek zóny v Trnave.
Na zónu môže prísť každý, kto chce druhým či sebe urobiť radosť. A to všetko bez peňazí. „Cieľom podujatia je rozdarovať sa v predvianočnom čase a vzdať sa vecí, ktoré sa nám síce páčia, ale už ich doma len hromadíme. Aj takýmto spôsobom si môžu nájsť nového majiteľa, ktorý ich ešte využije,“ vysvetľuje ďalšia z organizátoriek Petra Nagyová. Podľa nej by zóna nemohla fungovať bez nadšených dobrovoľníkov, ktorí celý deň pomáhajú s prípravami, vychádzajú v ústrety návštevníkom a starajú sa o príjemnú atmosféru na podujatí.
Organizátorky upozorňujú, aby Trnavčania nenosili všetko, čo doma nájdu. „Snahou nie je upratať si šatník a zbaviť sa starých veci po sebe či príbuzných, ktoré nám je ľúto vyhodiť. Od každého vezmeme maximálne 7 kusov zimného oblečenia, ktoré je čisté, nemá viac ako 5 rokov a je stále nositeľné,“ hovoria. Vítané sú aj trvanlivé potraviny ako cestoviny, múka, strukoviny, cukor či konzervy, ktoré sú ešte v záruke. Tie poputujú ľuďom v núdzi, o ktoré sa v meste starajú charitatívne organizácie. Veci, ktoré na zóne zvýšia, budú tiež smerovať ľuďom a deťom v núdzi a organizáciám ako Kocúrkovo, Trnavská arcidiecézna charita, Červený kríž a ďalším, ktoré sa im venujú.
„Mnohé organizácie, ktoré fungujú v našom meste, robia nenahraditeľnú prácu. Často ich nepoznáme a málokedy si to uvedomujeme. Aj takýmto spôsobom chceme motivovať Trnavčanov k solidarite a vzájomnej pomoci,“ dodávajú organizátorky.
Na tohtoročnej Zóne bez peňazí bude opäť pripravená útulná čajovňa, detský kútik, nebudú chýbať tvorivé dielne či arteterapia s Karin Andrášikovou, ktorá sa venuje aj práci s deťmi. Trnavčania si budú môcť pozrieť aj pekné fotky od šikovných trnavských fotografov Petra Gelka Lančariča a Richarda Lutzbauera. Podvečer vystúpi známy pesničkár Graeme Donaldson a zahrá aj LaBon – formácia, ktorá sa venuje tichému elektro ambientu a oplatí sa ich zažiť.

Foto: Richard Lutzbauer

Lokalita

GPS:
N 48.376981501608576 / E 17.585598530935613

20.11.2014 15:19

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová