Mesto Trnava

Revitalizácia parku a galérie na Námestí SNP sa začne už na budúci týždeň

Na budúci týždeň sa začnú práce na revitalizácii parku za pamätníkom generála Milana Rastislava Štefánika a priľahlého verejného priestoru medzi Evanjelickým kostolom a Hospodárskou ulicou. Napriek tomu, že po elektronickej aukcii na výber dodávateľa uchádzači na prvom aj druhom mieste nepristúpili k podpisu zmluvy a práce sa preto nemohli začať v  avizovanom jesennom termíne, ich ukončenie sa predpokladá podľa pôvodných predstáv mesta už koncom mája tohto roku.

Úmyslom mestskej samosprávy je nadviazať na Univerzitný parčík, revitalizáciu Univerzitného námestia a obnovu pešej zóny tak, aby v centre mesta postupne vznikla súvislá prechádzková trasa s jednotným vzhľadom, ostrovmi rozmanitej zelene a miestami na oddych.
Dôvodom na rekonštrukciu parku je však aj zlý stav jestvujúcej zelene. S rastúcou frekvenciou pohybu chodcov na trase k železničnej a autobusovej stanici je spojená devastácia trávnatých plôch vyšliapavaním ďalších chodníkov. Nové chodníky sa preto lepšie prispôsobia prirodzenému smeru pohybu chodcov. Počíta sa aj s novou úpravou cyklistického chodníka. Na miestach, kde sa budú oba chodníky dotýkať alebo križovať, budú vyznačené vodiace, varovné a signálne pásy z dlažby pre nevidiacich a slabozrakých.
Obnovu nutne potrebujú aj kroviny a stromy, v minulosti sporadicky udržované nevhodným rezom. Následkom týchto poranení sú ich koruny nevyvážené a presychajú. Príčinou zlého zdravotného stavu pagaštanov je aj vysoké zasypanie koreňového systému v minulosti pri prekrývaní pôvodného vodného toku Trnávky. Park preto akútne vyžaduje obnovu nosnej kostrovej aleje, rekonštrukciu trávnikov a doplnenie atraktívneho kvitnúceho podrastu.
Kroviny, ktoré majú schopnosť regenerovať, budú ošetrené, poškodené stromy bez perspektívy dlhodobého prežitia budú postupne nahradené novými odrastenými stromami. V prvej fáze by tu malo pribudnúť dvanásť nových pagaštanov pleťových, v druhej fáze sa počíta s vysadením ďalších deviatich väčších pagaštanov. Uvažuje sa aj o presadení tamojších hortenzií s obohatením pôdy o rašelinu, v ktorej by sa im malo lepšie dariť. 
Nová výsadba trvaliek a krov má symbolicky pripomínať bývalý tok riečky Trnávky, dnes skrytý v podzemí. Naznačí ho zvlnený pás tmavého živého plota z tisu, obrúbený riečnymi okruhliakmi a pásmi trvaliek prevažne modrej a bielej farby. Medzi nimi budú postupne rozkvitať husté skupinky nízkych krov a popínavých rastlín na konštrukcii tak, aby pripomínali vodnú penu. Úlohou nových zvýšených kvetinových záhonov pri Evanjelickom dome má byť zase pripomienka voľakedajších záhrad za hradbami.
Pamätník Milana Rastislava Štefánika bude osadený hlbšie do parku, aby pred ním vznikol veľkorysejší priestor. Nebudú chýbať ani nové lavičky s kovovou konštrukciou a plochou na sedenie z odolného dreva, nová drobná architektúra, cyklostojany, nový mobiliár a verejné osvetlenie.

Vizualizácie budúceho vzhľadu parku, ktoré prinášame, vznikli v rámci štúdie, v projektovej dokumentácii došlo k zmenám v niektorých detailoch.

 

Lokalita

GPS:
N 48.37278032836341 / E 17.585979404615728

23.2.2015 10:39

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová