Mesto Trnava

Trnava je prvým slovenským mestom s červeno-bielymi kontajnermi na drobný elektroodpad a batérie

Trnavská samospráva nadviazala ako prvé mesto na Slovensku spoluprácu s organizáciou zodpovednosti výrobcov, ktorá dodáva špeciálne zberné nádoby určené na malý elektroodpad a batérie. Nové červené kontajnery boli slávnostne predstavené v pondelok 21. novembra 2016. Na území mesta ich je umiestnených zatiaľ jedenásť.

Vybranými lokalitami v Trnave sú:

1. Parkovisko Halenárska/Dolnopotočná ulica (pri kontajneri na šatstvo)

2. Veterná ulica (pri kontajneri na šatstvo)

3. Juraja Slottu (veľké pletivové stojisko)

4. Modranka, Dedinská ulica (pri kontajneri na šatstvo)

5. Limbová ulica (pri nákupnom centre)

6. Zelenečská ulica (vedľa kontajnera na šatstvo)

7. Roh ulíc L. van Beethovena a J. G. Tajovského

8. Čajkovského (pletivové stojisko)

9. Botanická ulica (pred pletivovým stojiskom)

10. Kalinčiakova ulica (pletivové stojisko)

11. Ulica Terézie Vansovej (pri kontajneri na šatstvo)

Ide o husto zaľudnené časti mesta, na ktorých sú už vybudované stojiská na separáciu iných zložiek komunálneho odpadu. Cieľom bolo, aby boli smetné nádoby ľuďom čo najviac na očiach a boli ľahko dostupné. Uvedených jedenásť lokalít sa nachádza na pozemkoch mesta, o ďalších štyroch miestach samospráva ešte rokuje s vlastníkmi pozemkov.

Doteraz bolo možné odovzdať nepotrebné elektrospotrebiče v zberných dvoroch či v predajniach elektroniky. Veľké množstvo malého elektroodpadu však končilo v bežnom komunálnom odpade – či už z dôvodu pohodlnosti alebo nevedomosti. Staré spotrebiče obsahujú nebezpečné, ale aj využiteľné materiály a preto veríme, že nové červené nádoby prispejú k ochrane životného prostredia pred kontamináciou a nebezpečnými látkami a súčasne nám pomôžu šetriť prírodné zdroje. Recyklácia je totiž environmentálne výhodnejšia než ťažba surovín.

Do červených odpadových nádob bude možné vhodiť napríklad kalkulačky, rádiá, počítače a počítačové vybavenie, discmany, telefóny, videokamery, hodiny, hriankovače alebo menšie elektrické náradie, či hračky – v podstate všetky elektronické zariadenia, ktoré sa zmestia do otvoru kontajnera. Do domácností na uliciach, kde sú umiestnené nové kontajnery, budú distribuované letáky s presnými informáciami, čo do červených zberných nádob patrí a čo nie.

Vyprázdňovanie kontajnerov bude zabezpečovať spoločnosť FCC Trnava (predtým A.S.A.). Náklady na zvoz a spracovanie elektroodpadu, rovnako ako náklady na obstaranie a distribúciu kontajnerov hradí organizácia zodpovednosti výrobcov Asekol SK, ktorá v zastúpení výrobcov a dovozcov elektrozariadení  a batérií organizuje a financuje celoštátny systém zberu elektroodpadu a použitých batérií a akumulátorov.

Triedený zber nehradia občania poplatkami za odvoz smetí, ale organizácia zodpovednosti výrobcov. Preto je výhodné odpad separovať a tým vyprodukovať čo najmenej komunálneho odpadu, za ktorý mesto a občania platia zvlášť. Triediť odpad je výhodné nielen z ekologického, ale aj z ekonomického hľadiska. 

V Trnave pribudlo jedenásť červených zberných nádob na malý elektroodpad, akumulátory a batérie.

Jeden z nových kontajnerov stojí na parkovisku na rohu Halenárskej a Dolnopotočnej ulice.

Ronald Blaho zo spoločnosti Asekol SK a primátor Trnavy Peter Bročka na predstavení nových zberných nádob 

22.11.2016 16:39

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah