Mesto Trnava

Vyberte si svoj STROM DO DOMU

Ak vás v marci zaujala informácia, že si Trnavčania budú môcť adoptovať strom od mesta, máme pre vás dobrú správu: nadišiel čas, kedy môžete požiadať o svoj Strom do domu.
Prvých sto záujemcov, ktorí vyplnia online dotazník, vyberú si drevinu podľa svojich predstáv a zároveň jej budú vedieť poskytnúť vhodné podmienky na rast, dostane svojho nového zeleného priateľa na jeseň tohto roka.
„V týchto dňoch zisťujeme záujem a presnú skladbu stromov, aby sme počas leta mohli pripraviť verejné obstarávanie. Samotná výsadba je naplánovaná na október – november,“ hovorí vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií mestského úradu Ondrej Horváth.

V ponuke je 26 stromov od malých cez stredné až po veľké, pričom v každej kategórii je na výber viacero okrasných i ovocných drevín s jedlými aj nejedlými plodmi.
Zo strany žiadateľov je potrebné, aby na svojom pozemku pripravili jamu na výsadbu, ostatné veci (dovoz dreviny, samotná výsadba, ukotvenie, vytvorenie závlahovej misy a prípadné drobné úpravy rezom) zabezpečí mesto.
Noví majitelia so stromom dostanú stručný manuál, ako sa oň starať. Ich hlavnou povinnosťou však bude najmä zalievanie, o odbornú starostlivosť sa postará raz ročne a v prípade potreby samospráva prostredníctvom dodávateľských firiem.

Mesto záujemcom pri výbere dreviny odporúča zohľadniť:

 • VEĽKOSŤ POZEMKU: Strom potrebuje priestor na svoj ďalší rast a vývoj. Nemal by byť umiestnený v tesnej blízkosti rodinného domu, oplotenia, garáže či inej stavby.
 • MIESTO: Jednoduchým pozorovaním je možné zistiť, či je vytipované miesto slnečné, v polotieni alebo v tieni. V ponuke drevín sú opísané nároky jednotlivých stromov na stanovisko.
 • VEĽKOSŤ STROMU: Pri jednotlivých drevinách v dotazníku je uvedené, do akej výšky daný strom v dospelosti dorastá. Samozrejme, ide o priemerný údaj, no môže uľahčiť orientáciu.
 • OVOCNÝ ALEBO OKRASNÝ: základná otázka znie, na čo bude strom slúžiť. Má ísť len o okrasu alebo aj o plody? Stromy sú okrem veľkosti rozdelené aj do troch skupín: okrasné, ovocno-okrasné nejedlými plodmi a ovocné s jedlými plodmi.
 • ŠTÝL: Zaváži aj celkový štýl domu a záhrady. K vidieckemu charakteru sa viac hodia tradičné dreviny. Stromy exotickejšieho typu vyniknú skôr v moderných záhradách. Je to však viac-menej otázka vkusu.
 • NEVÝHODY(?): Od vysadenia stromu môže niekoho pár vecí odrádzať, nie je sa však čoho báť:
  • Padanie listov – padajúce lístie sa dá použiť na ochranu citlivejších rastlín pred mrazom. Lístie sa dá jednoducho pohrabať a prípade veľkého množstva kompostovať alebo odviesť na zberný dvor.
  • Nadmerné tienenie – predísť sa mu dá výberom dreviny s redšou korunou, ktorá vytvorí miernejší tieň.
  • Starostlivosť – v ponuke sú aj stromy, ktoré nevyžadujú veľké odborné zásahy a rastú kompaktne. Starostlivosť zo strany nového majiteľa bude spočívať najmä v zalievaní dreviny a prípadnom prihnojení v jarnom období.

Viac o projekte Strom do domu

Mesto každoročne vysádza stovky nových, aby bola Trnava čo najzelenšia, môže to však robiť iba na svojich pozemkoch. Možnosti výsadby často limitujú aj podzemné inžinierske siete, dopravná situácia alebo šírka uličného profilu. Ako teda ešte zvýšiť počet stromov v meste a rozmiestňovať ich rovnomernejšie? Samospráva sa obracia na občanov a ponúka im možnosť adoptovať si svoj strom od mesta.
Strom v záhrade vytvára vhodnú mikroklímu, čiastočne ochraňuje dom pred vonkajšími vplyvmi, spevňuje pôdu a v neposlednom rade zvyšuje vlhkosť vzduchu. Spravme spolu Trnavu ešte zelenšou a prispejme k zlepšeniu klímy.

>>> Vyplňte online dotazník <<<
 

12.7.2021 16:06

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?