Mesto Trnava

Zanedbaný lesík na Štrkoch sa mení na príjemnú oddychovú zónu s jazierkom

Trojročný medzinárodný projekt LUMAT CE89 je takmer v cieli. Neudržiavaný lesík v lokalite Štrky sa aj vďaka nemu v uplynulých mesiacoch začal meniť na nepoznanie. V rámci revitalizácie tohto územia bola celá lokalita vyčistená, odstránené boli choré a poškodené stromy i náletová zeleň, vzniklo nové jazierko, okolo ktorého sa vysadí vodná a močiarna vegetácia. Priestor okolo jazierka bude zatrávnený lúčnym porastom a vysadia sa aj nové, zdravé stromy.
Lokalita bude dotvorená sieťou prírodných chodníkov vychádzkový okruh poskytne návštevníkom možnosť pokojne sa prejsť, vyvenčiť psíka, či posedieť si na lavičke.
Celý areál lemuje náučný chodník, z ktorého bude možné pozorovať hmyzie domčeky a búdky pre vtáky a netopiere

Návštevníkov poteší aj zóna na grilovanie s altánkom a ohniskom. V iných častiach areálu je zakladanie ohňov zakázané, na tomto mieste sa však dá pripraviť príjemné posedenie s priateľmi. V lokalite bude dostatok smetných košov, preto nič nebráni tomu, aby miesto ostalo čisté aj po grilovačke.

Lesík dostal vďaka spolufinancovaniu z projektu LUMAT CE89 a z finančných prostriedkov mesta novú dominantu – jazierko s lagúnami s typickým vodným a močiarnym rastlinstvom, ktoré zabezpečí čistenie vody a spevnenie brehov. Kúpať sa v jazierku nesmie, to je však isto jasné každému milovníkovi prírody. Z materiálu po vyhĺbení jazierka vznikli menšie vyvýšeniny, tzv. slnečné kopce, na ktorých sa bude v lete určite dobre ležať a opaľovať, či piknikovať. Okolie bude skrášľovať lúčna vegetácia, pribudne aj nové verejné osvetlenie, areál bude prehľadne označený.

Trnava tak okrem Kamenného mlyna získa ďalšie cenné miesto plné zelene, kam sa bude dať zájsť za relaxom v prírode neďaleko mesta. Revitalizáciou celej lokality sa zároveň dosiahne aj pozitívny vplyv na životné prostredie v okolí mesta – vyčistením a novou, prírode blízkou výsadbou sa napomôže obnove pôvodnej ekologickej hodnoty lesíka a vybudovaním jazierka sa prispeje k ochladeniu mesta a jeho okolia počas horúcich letných dní.


Budovanie vodnej plochy (marec/máj 2019)


V jazierku budú rásť vodné a močiarne rastliny.


Choré, hnilobou napadnuté stromy boli vyrúbané, nahradí ich nová výsadba kvalitných drevín.

29.5.2019 13:01

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?