Mesto Trnava

Zaregistrujte sa do mestskej aplikácie, ktorá vám uľahčí život nielen s parkovaním

Od utorka 29. júna 2021 spúšťa Mesto Trnava webovú aplikáciu DataMesta, ktorá prinesie viacero praktických funkcií. Na ich využívanie je potrebné zaregistrovať sa, teda vyplniť svoje údaje na adrese datamesta.trnava.sk.  

Registrácia na strane používateľa zaberie len pár minút, správnosť všetkých údajov však musí samospráva overiť v informačnom systéme, čo si vyžaduje istý čas. Mesto Trnava preto spúšťa aplikáciu, ktorá je úzko spätá so štartom blížiacej sa regulácie statickej dopravy, s predstihom. 

„Regulácia parkovania začne platiť od 1. augusta. Prinesie so sebou nové sadzby parkovného, rozšírené možnosti úhrad aj prvú rezidentskú zónu so spoplatneným parkovaním. Práve pre ľudí z tejto zóny nazvanej R1, do ktorej patrí sídlisko Ľudmily Podjavorinskej, Sladovnícka 4 – 12 a Ulica B. S. Timravy, môže byť aplikácia DataMesta zaujímavá, pretože cez ňu budú môcť jednoducho a rýchlo požiadať o vydanie parkovacej karty do svojej zóny. Táto funkcia bude sprístupnená už o pár dní. Registráciu však spúšťame skôr, aby sme medzičasom mohli overiť a schváliť všetky údaje, ktoré občania do systému zadajú,“ hovorí vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Trnave Maroš Škoda.

Používatelia so schválenou registráciou budú môcť o vydanie parkovacej karty na adrese datamesta.trnava.sk požiadať od budúceho týždňa. Parkovacie karty budú po novom iba elektronické, nebude ich treba umiestňovať do auta, mestská polícia bude ich platnosť overovať v online databáze. Už vydané, pôvodné karty fungujú ďalej až do skončenia ich platnosti.

„V úvode očakávame nápor najmä zo strany rezidentov Ľ. Podjavorinskej, Sladovníckej a B. S. Timravy, ktorí si budú chcieť vybaviť parkovaciu kartu, pretože sa im na dlhodobé státie v Zóne R1 oplatí najviac. Ak majú v tejto zóne trvalý pobyt, bude ich parkovacia karta na prvé auto v domácnosti stáť iba symbolické jedno euro. Za druhé auto v domácnosti zaplatia rezidenti, teda občania s trvalým pobytom v tejto lokalite, 99 eur. Obyvateľom Zóny R1, ktorí budú mať záujem o parkovaciu kartu, odporúčame, aby sa do aplikácie zaregistrovali čo najskôr,“ upresňuje M. Škoda. 

Do aplikácie sa, samozrejme, môžu zaregistrovať aj ostatní, ktorí budú chcieť požiadať o niektorú z parkovacích kariet v Trnave. Samospráva plánuje webovú aplikáciu DataMesta používať aj na ďalšie rozširovanie svojich elektronických služieb, napríklad zjednodušenie platby daní a poplatkov mestu.

Od 1. augusta, kedy vojde do platnosti Všeobecne záväzné nariadenie č. 566 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na území mesta Trnava, pribudne v aplikácii aj možnosť úhrady krátkodobého parkovania. Táto funkcia bude dostupná na datamesta.trnava.sk bez registrácie – platba za parkovné bude otázkou pár kliknutí a sekúnd. Práve tento spôsob bude okrem toho oproti SMS správe a platbe v parkovacom automate aj finančne výhodnejší.   

O sprístupnení nových funkcií v aplikácii DataMesta bude Mesto Trnava verejnosť včas informovať. Všetky podrobnosti o nových sadzbách parkovného a regulácii statickej dopravy nájdete na webstránke doprava.trnava.sk.  

Ako sa zaregistrovať v aplikácii DataMesta: 

1. Navštívte adresu datamesta.trnava.sk.
2. V dolnej časti stránke kliknite na Registráciu.
3. Zadajte svoj e-mail a zakliknite políčko „Nie som robot“.
4. Počkajte na doručenie overovacieho odkazu na vašu e-mailovú adresu.
5. Kliknite na doručený overovací odkaz a vyplňte na stránke datamesta.trnava.sk svoje údaje.
6. Po odoslaní údajov vám príde e-mail s informáciou, že samospráva overí ich správnosť v informačnom systéme.
7. V ďalšom e-maili budete následne informovaní, že po overení údajov je vaša registrácia dokončená.
8.
Od budúceho týždňa budete môcť požiadať o vydanie parkovacej karty, ďalšie funkcie budú v aplikácii pribúdať postupne. 

Výhody webovej aplikácie DataMesta  

  • Aplikácia funguje cez web datamesta.trnava.sk, nie je teda nutné sťahovať si ju do mobilu, čo je praktické priamo v teréne, pretože ušetríte dáta. 
  • Platba za parkovné cez aplikáciu bude finančne najvýhodnejšia.  
  • Žiadosť o vydanie parkovacej karty vybavíte rýchlo a jednoducho. 
  • Aplikácia postupne poskytne viacero funkcií, ktoré uľahčia komunikáciu medzi občanom a mestom.

 

29.6.2021 8:00

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová